Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Uzsākt nav par vēlu! 01.12.2014. plkst. 10.32

25. XI, noslēdzot Dundagas Mākslas un mūzikas skolas (DMMS) audzēkņu izstādi, vizuālās mākslas skolotāja Sandra Braže uz tikšanos bija aicinājusi DMMS direktores vietnieci Lindu Celmu un skolotājas Daci Čoderu un Sandru Dadzi.

S. Braže sacīja, ka ar DMMS šāda veida sadarbība — izstāde — bijusi pirmoreiz. Viņa uzsvēra audzēkņu, bet īpaši skolotāju milzīgo ieguldījumu, lai bērni varētu radīt tik lieliskus darbus. Par izstādi un mācībām DMMS Mākslas nodaļā pastāstīja L. Celma, D. Čodera, kas pasniedz gleznošanu, kompozīciju un mākslas valodas pamatus, un S. Dadze, kas māca zīmēšanu un darbu materiālā. Klusās dabas un mandalas —7. klašu nobeiguma darbi, kā arī stilizētie pašportreti —uzdevums 6. klasei,tapušas D. Čoderas vadībā. Viņa norādīja — ja kādam trūkst pacietības, to var apgūt DMMS. Nobeiguma darbi prasa daudz pūļu. Darbs pie tiem sākas martā un pabeidz maijā. Pērn bijis ne tikai jāizveido dekoratīva mandala krāsās kompozīcijas priekšmetā, bet arī jāuzraksta par tām pētījums mākslas valodas pamatos, līdz ar to klase guva padziļinātu ieskatu par mandalām. Komisijas priekšā darbs bijis jāaizstāv, tad arī atklājies, vai autors ir sapratis internetā sameklēto un darbā izmantoto rakstu būtību. Skolotāja uzslavēja pērnā gada beidzēju rakstu darbus — daudzi no tiem pārspēja rakstus no sieviešu žurnāliem.

Ne tikai nobeiguma darbi, arī jebkurš cits darbs top, ilgi strādājot. Lai padziļināti apgūtu gleznošanas un kompozīcijas pamatuzdevumus, radošā darba izpildes laiks ilgst vairākas mācību nodarbības.

D. Čodera ar lepnumu sacīja, ka nu jau dažus gadus DMMS audzēkņi glezno ar eļļas krāsām, izmantojot īstus gleznotājmolbertus. Ne visās mākslas skolās var strādāt profesionālā tehnikā ar eļļas krāsām, bet DMMS tas ir iespējams, pateicoties ValstsKultūrkapitāla fonda un SIA «Kurekss» atbalstītam projektam. Skolēnus izbrīnī, ka uz DMMS nav jāņem līdzi ne zīmulis, ne papīrs — ar visu darbam vajadzīgo apgādā skola. Kur nu vēl ekskursijas, kas saistītas ar mākslu! Tās visas ir par brīvu.

D. Čodera sacīja, ka DMMS rūpējas arī par profesionālo orientāciju un ir skolēni, kas pēc šīs skolas beigšanas turpina mācības kādā citā, ar mākslu saistītā skolā. Arī DMMS beigušie skolēni, piemēram, Raitis Bērziņš, kurš mācās Latvijas Universitātes komunikāciju zinības, Alise Agnese Bāliņa tās pašas augstskolas fakultātē, kas sagatavo pirmskolas izglītības pedagogus, un Madara Enzele, kura studē Kultūras akadēmijā, atzinuši, ka DMMS iegūtais viņiem lieti noder.

S. Dadze pastāstīja, ka izstādē redzami tonālie zīmējumi, ko zīmēt skolēni iemācās ne uzreiz, bet pa gadiem. Tāpat aplūkojami audzēkņu veidotie gobelēni un austiepaklāji. Viņa pauda prieku par zviedru dāvinātajām stellēm, ar kurām var pa īstam izbaudīt aušanu. Citur nemaz tādu iespēju nav. Skolēniem patīk aust, viņi šad un tad brīvajā laikā arī piesēžas pie stellēm. Pašlaik skolotāja ar audzēkņiem gatavojas valsts konkursam zīmēšanā, tēma — «Kustība».

L. Celma piebilda, ka DMMS rīko radošās darbnīcas, iesaistot arī vecākus. Skolu audzēkņi absolvē ar apliecību par profesionālās ievirzes izglītības iegūšanu. Apliecībā redzamas eksāmenu atzīmes. DMMS izlaidums ir ar vērienu, un skolēni ilgi vēl to atceras.

Izskanēja aicinājums pievienoties DMMS jauniem audzēkņiem, savukārt tiem, kas reiz sākuši, bet pārstājuši nākt, atgriezties. Uzsākt nekad nav par vēlu!

Nākamo izstādi Dundagas vidusskolā veidos DMMS absolvenšu Lienes Rumpes un Katrīnas Zosas darbi. K. Zosa tagad mācās Rīgas Dizaina mākslas vidusskolā, bet bet L. Rumpe — Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā. Interesanta varētu būt arī viņu tikšanās ar klasesbiedriem izstādē.

25. XI pēcpusdienā vidusskolas audzēkņi savus spēkus izmēģināja DMMS radošajā darbnīcā, gatavojot māla svečturus. Darbnīcu vadīja veidošanas skolotāja Silvija Vansoviča, viņai palīdzēja desmitklasniece Anna Lagezo, kas pavasarī beigusi DMMS. Meitene teica, ka viņai šīs skolas pietrūkst. Matīss Majevskis no 6. b klases atzinās, ka agrāk apmeklējis DMMS, taču tad apnicis to darīt. Uz darbnīcu atnācis tāpēc, ka vēlējies atcerēties, kā tas ir — strādāt ar mālu. Savukārt Žanete Bergmane DMMS mācās flautas spēli, bet šīs dienas stāstījums viņu ieinteresējis, tāpēc arī atnākusi.

Paldies skolotājai S. Bražei, kas rosīgi gādā par izstādēm un tikšanās reizēm vidusskolā! Paldies arī DMMS Mākslas nodaļas skolotājām par ieguldīto darbu, mācot skolēniem apgūt mākslas pasauli!

Diāna Siliņa, autores foto

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
kultūra, skola, māksla
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com