Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Taureņu motīvs «Mājās» 13.07.2022. plkst. 15.38

Jūnijs Dundagas bērnu dienas centrā «Mājas» bijis saistīts ne tikai ar spēlēšanos, filmu skatīšanos un galda spēlēm, bet arī ar taureņiem, jo tieši šie krāšņie kukaiņi no papīra tika darināti radošajās darbnīcās un ievijās gaidāmajā bērnu nometnes nosaukumā — «Raibs kā taureņa spārns».

Taureņu darbnīca

Taureņu tapšanā piedalījās gan bērni, gan pieauguši, arī Jaunatnes Starptautisko programmu aģentūras Erasmus+ programmas granta projekta «Esi MĀJĀS Dundagā» brīvprātīgie: Alruna Nāke, Livio Bareiross un Pols Marks.

Izrādās, ka izgatavot vienu taureni nemaz nav ne tik vienkārši un to nevar izdarīt tik ātri, kā šķiet. Īpaši ilgu laiku prasīja tie lidoņi, kas tika ne tikai izveidoti, bet arī apzīmēti. Bērni, čaklākie taureņu darinātāji, bija Adelīna Dārta Almane, Reičela Ēce, Martins Zumbergs un Jānis Dāvids Rapīts. Taureņi centriņa logus rotās visu vasaru un jau pēc Jāņiem tie sagaidīja bērnu nometnes «Raibs kā taureņa spārns» dalībniekus, kas tur pavadīja piecas bagātīgiem notikumiem piepildītas dienas.

«Raibs kā taureņa spārns»

Mērķis un dienas rāmis

Nometnes mērķis bija bērnu kvalitatīva brīvā laika pavadīšana, attīstot viņu sociālās un fiziskās prasmes, radošās spējas un paplašinot redzesloku par sevi un apkārtni. Galvenās aktivitātes: ekskursija pa Dundagu, floristikas un dekorēšanas meistarklase, angļu un franču valodas nodarbības, sportiskas aktivitātes, dažādas spēles, pārgājiens, noslēguma pasākums pie jūras, rīta un vakara aplis.

Rīta aplis un noslēguma aplis ierāmēja katru dienu, norādot uz tās sākumu un noslēgumu nometnē. Tajos nometnes dalībnieki dažādos veidos atklāja savas izjūtas, mācījās izteikties un klausīties citos, cienīt cita cilvēka viedokli un apgūt arī ķermeņa valodu. Bija interesanti!

Floristika un dekorēšana, vēsture un daba

 Floristikas un dekorēšanas meistarklasē, kas notika Dundagas centrā, SIA «Kolibri» telpās, nometnes dalībniekus laipni sagaidīja Ieva Kristiņa un Santa Sula. Tur tapa skaists gleznojums ar taureņiem atbilstoši nometnes nosaukumam, tika darinātas rokassprādzes un galvasrotas, apgleznotas krūzes un to paliktņi, kā arī izdekorēti foto rāmīši. Tas viss bērniem sagādāja prieku.

Ekskursijā pa Dundagas luterāņu baznīcu un pili Rutas Bērziņas, profesionālas gides, pavadībā bērni ieraudzīja un uzzināja daudz jauna par šīm vēsturiskajām ēkām. Viņi atzinīgi izteicās par ekskursiju un tur piedzīvoto. Kāds zēns man baznīcā atklāja, ka viņam ļoti patīk senas vietas un lietas.

Tiekoties ar Slīteres Nacionālā parka dabas centra dabas izglītības darba speciālisti Baibu Ralli, bērni izspēlēja dažādas dabas spēles, gan izmēģinot, kā tas ir - būt sikspārnim un blaktij, ko viņš medī, gan, sadaloties komandās, veicot dažādus uzdevumus. Noslēguma anketās, atsaucoties uz dabas spēlēm, kāds rakstīja, ka uzzinājis, ko medī sikspārņi, kā mēra koku un kādas pazīmes ir dižkokam. Baiba Ralle aicināja bērnus 16.jūlijā apmeklēt pasākumu «Sikspārņu nakts Dundagā», piebilstot, ka iepriekš gan jāpiesakās.

Pārgājiens un sports

Gatavojoties pārgājienam, nometnes dalībnieki baudīja Pola Marka sagatavoto priekšstādi par viņa dzimteni Franciju un piedzīvotajiem ceļojumiem citās zemēs. Stāstījums bija angļu valodā, arī jautājumus bērni uzdeva angliski.

Pārgājiens nometnes dalībniekus veda uz zemnieku saimniecību «Kļaviņas». Te viesmīlīgā saimniece Māra Šleinere un viņas čaklā mazmeitiņa Jasmīne Šleinere visus sagaidīja un izrādīja lauku sētu, kazas, kazlēnus un vistas. Saimniece par šiem dzīvniekiem pastāstīja vairāk, tāpat bērni uzzināja, kā top un garšo kazas siers. Ganībās bērni labprāt pabaroja kazas ar balto āboliņu, paglaudīja un sabužināja dzīvniekus. Vienai no kazām vēderā palika šo rindiņu autores koka pērlītes, kas rotāja somu. Kaza neparko negribēja ņemt no manas rokas āboliņu, bet pēkšņi metās virsū somai, un pērlītes viņas mutē pazuda kā nebijušas. Tas nebija liels postījums somai, ceru, ka arī kaza tika cauri ar veselu vēderu.

Sportiskajās aktivitātēs bērni izkustējās dažādās spēlēs, arī tautas bumbā. Taču, tā kā laiks bija ļoti karsts, bija arī mierīgākas spēles komandās un prāta mežģi. Nācās sadarboties, palauzīt galvas un pieņemt lēmumus. Viskarstākajā dienā oficiāli tika atļauta laistīšanās ar ūdeni!

Svešvalodas un «Slepenais viesis»

Angļu valodas nodarbībās bērni atkārtoja šo svešvalodu un papildināja vārdu krājumu, savukārt franču valodas nodarbībās iemācījās ko no jauna – vārdus un frāzes. Jāpiebilst, ka angļu valoda skanēja bieži, jo nometnē darbojās visi trīs brīvprātīgie ārzemju jaunieši, ar kuriem bija iespēja sarunāties angliski un kuriem tika tulkots latviski teiktais. Īpaši bērni angļu valodā varēja izpausties, uzdodot jautājumus spēlē «Slepenais viesis». Trīs dienas pēc kārtas par slepeno viesi kļuva katrs no brīvprātīgajiem.  

Viena no visaizraujošākajām nodarbībām bija atminēt, kurš katrā reizē ir slepenais viesis. Te bija vajadzīga kritiskā domāšana, jo jāuzmin viņš bija, vadoties pēc 5 jautājumiem un atbildēm uz tiem. Bērniem ļoti patika gan intriga ar slepeno viesi, gan Pols Marks, Livio Bareiross un Alruna Nāke, gan arī latviešu puisis Kārlis Ģērmanis, arī, starp citu, nometnes brīvprātīgais. Viņš bija galvenais tulks ārzemju jauniešiem.

Diena pie jūras

Noslēgumā nometnes dalībnieki devās uz jūru, kur krastā pirmais uzdevums bija noteiktā laikā sameklēt kokus, akmeņus un gliemežvākus, lai katra komanda uzceltu visinteresantāko smilšu pili, bet audzinātāji ar gliemežvāku daudzumu tās novērtētu. Aizrāvās arī brīvprātīgie jaunieši un uzcēla savējo. Smilšu pilis bija lieliskas! Peldētāji ar dažiem pieaugušajiem brida dziļāk, pārējie plunčājās krasta tuvumā, bet vēlāk visi aizrāvās ar smilšu piļu būvēšanu, ar futbola un citām spēlēm. Pēc gardo picu baudīšanas Mazirbē visi atgriezās Dundagā.

Organizētājs, finansētāji un komanda

Nometni organizēja biedrība «Dundagas bērnu dienas centrs «Mājas»», nometnes vadītāja bija Sarmīte Zumberga. Pasākumā piedalījās 15 Dundagas vidusskolas skolēni vecumā no 7 līdz 11 gadiem. Bērnu skaits piepildījās jau pirmajās divās dienās pēc nometnes izsludināšanas.

Par to, ka šāds pasākums varēja notikt, paldies pienākas tik daudziem: Talsu novada pašvaldībai, kas piešķīra finansējumu, un vecākiem, kas uzticēja savus bērnus nometnes komandai un bija gatavi līdzmaksājumam, visai komandai – Sarmītei Zumbergai, Jolantai un Kārlim Ģērmaņiem, Andrai Apsītei, Edgaram Tīfentālam, Polam Markam, Livio Bareirosam un Alrunai Nākei, kā arī uzņēmumiem un speciālistiem, kuru kvalitatīvos pakalpojumus bija iespējams saņemt.

Diāna Siliņa,
vēl viens cilvēks no biedrības un nometnes komandas

 

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com