Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Skaitīsim Latvijas baltos stārķus! 03.04.2014. plkst. 16.46

A/s «Latvenergo» kopā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību  2014. gadā turpina baltā stārķa monitoringu un aicina iedzīvotājus un skolēnus iesaistīties 7. Starptautiskajā baltā stārķa ligzdu uzskaitē — cik ligzdu šogad apdzīvotas un no jauna uzbūvētas, kur tās veidotas, kā arī, cik stārķu mazuļu piedzims.

2014. gadā Latvijas ornitoloģijas biedrībai (LOB) ir mērķis uzskaitīt visas Latvijas balto stārķu ligzdas. Tādēļ a/s «Latvenergo» arī šogad tajā iesaista koncerna darbiniekus un aicina piedalīties arī skolas un skolēnus.

Māra Janaus, Dr. biol., Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta vadošā pētniece: «Šis ir neparasti agrs pavasaris — daudzi gājputni, to skaitā arī baltie stārķi, jau ir klāt, apmēram 2–3 nedēļas agrāk nekā parasti. Arī mums šis gads ir atšķirīgs no iepriekšējiem — notiek 7. Starptautiskā balto stārķu ligzdu uzskaite visā to apdzīvotajā teritorijā. Latvija ir piedalījusies visās iepriekšējās uzskaitēs kopš 1934. gada, un šī reize nebūs izņēmums. Mūsu mazā zemīte ir īstena stārķu lielvalsts, jo Latvijā savus putnēnus izaudzē aptuveni 4,7% visas pasaules svēteļu, un esam līdzatbildīgi par šī putna labklājību.»

Irēna Upzare, Vides un darba aizsardzības direktore, a/s «Latvenergo»: «Bioloģiskās daudzveidības nacionālās programmas mērķis ir saglabāt un veicināt vietējo savvaļas sugu daudzveidību. «Latvenergo» darbinieki jau vairākus gadus aktīvi iesaistās baltā stārķa  dzīves apstākļu novērošanā. Sadarbībā ar LOB un Latvijas vadošajiem zinātniekiem esam atraduši pareizo veidu, kā, saudzējot baltā stārķa ligzdas, varam veikt savus darbus un vienlaikus arī izglītot  sabiedrību par putnu aizsardzību.»

Pēdējos gados baltie stārķi Latvijā savas ligzdas visvairāk ir būvējuši uz elektrolīniju balstiem. To var skaidrot ar pielāgošanos apkārtējai videi un arī ar iedzīvotāju atteikšanos lauku sētās izveidot speciālas vietas stārķu ligzdošanai. Pēdējo gadu uzskaitēs noskaidrots, ka 72% no tiem ligzdas vij uz elektropārvades līniju balstiem. Kopš 20. gadsimta 90. gadiem savus mazuļus Latvijā ik gadu izaudzē ap 10 000 pāru balto stārķu.  

Piedaloties 7. Starptautiskajā baltā stārķa ligzdu uzskaitē, LOB aicina noskaidrot, cik baltā stārķa pāru pašlaik ligzdo Latvijā, cik mazuļu ir izaudzinājis katrs stārķu pāris, kur atrodas šo putnu ligzdas, cik lielā mērā cilvēki palīdzējuši tās uzbūvēt. Tuvāka informācija par iesaistīšanos uzskaitē atrodama www.dabasdati.lv un www.lob.lv.

Uzņēmuma speciālistu un biedrības ornitologu mērķis ir informēt sabiedrību un skaidrot tās līdzdalību populācijas saglabāšanā, piemēram, par iespējām veidot mākslīgās ligzdu pamatnes un izvietot tās savu viensētu tuvumā uzceltos balstos, jumta korēs vai uz kokiem.

Šogad, kā līdz šim, LOB speciālisti uzskaitīs baltā stārķa ligzdas arī vairākos parauglaukumos visā Latvijā. Savukārt papildu monitorings ārpus noteiktajiem parauglaukumiem palīdzēs ornitologiem izdarīt secinājumus par baltā stārķa populāciju Latvijā, kā arī novērtēt uz elektrolīniju balstiem ligzdojošo stārķu īpatsvaru vēl precīzāk. 

Sandra Vējiņa,
a/s «Latvenergo» preses sekretāre


Pielikumi


Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
skola, daba
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com