Septembris Setomā 02.10.2017. plkst. 08.52

Turpinās projekts «Mazo etnokultūru reģionu attīstīšana
un popularizēšana kā tūrisma galamērķi»
No 20. līdz 22. septembrim Setomā reģionā Igaunijā notika
Igaunijas — Latvijas pārrobežu sadarbības programmas finansētā
projekta «Development and promotion of small ethno-cultural regions
as tourism destinations — UNESCO tourism» (Mazo etnokultūru reģionu
attīstīšana un popularizēšana kā tūrisma galamērķi — UNESCO
tūrisms, projekta nr. Est-Lat 15) sadarbības partneru sanāksme —
darba grupa, seminārs un pieredzes apmaiņa.
Tajā piedalījās projekta partneri un uzņēmēji — tūrisma pakalpojuma sniedzēji. Līvu krastu pārstāvēja 7 uzņēmēji un novada pašvaldības pārstāve, projekta vadītāja, Ilze Šteine. Pirmajā apmeklējuma dienā notika projekta partneru darba grupa, kam paralēli notika uzņēmēju vizītes Igaunijas Setu reģiona saimniecībās.
21. septembrī kopīgi ar uzņēmējiem, tūrisma pakalpojuma sniedzējiem, notika Värskas tūrisma informācijas centra apmeklējums, tika prezentēts Setu ciematu jostas maršruts un Setomā tūrisma sektors. Tika apskatīti tūrisma maršruta izveides labās prakses piemēri un diskutēts par to popularizēšanu. Notika Setu ciematu jostas tūrisma objektu un saimniecību apmeklējums, tur senās kultūras tradīcijas vēl joprojām ir dzīvas, tās pastāv kā daļa no ikdienas. Senās tradīcijas, kurās ietilpst dziesmas, dejas, tautastērpi, reliģisko un tradicionālo svētku svinēšana, ēdieni un rokdarbi. Viesojāmies Seto Farm muzejā, notika Saatse pareizticīgo baznīcas, Mājas kafejnīcas Maagõkõnõ, «Vana-Jüri ziepju darbnīcas», Piusa alu apmeklētāju centra apmeklējums, notika Obiņitsas muzeja aktivitāšu un pakalpojumu prezentācija un tika apmeklēta setu tautas tērpu praktiskā darbnīca.
22. septembrī Latvijas un Igaunijas uzņēmējiem, tūrisma pakalpojuma sniedzējiem un projekta partneriem , notika praktiskais seminārs «Etnisko kultūrvēsturisko reģionu, kurus UNESCO atzinis par tūrisma galamērķiem, popularizēšana». UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Kultūras sektora vadītāja Ieva Švarca prezentēja nemateriālā kultūras mantojuma nozīmi ilgtspējīgai attīstībai, iepazīstināja semināra dalībniekus ar UNESCO galvenajām darbības jomām Latvijā, koordinēšanu Latvijā sadarbībā ar valsts institūcijām un sabiedriskajām organizācijām, dalījās pieredzē UNESCO programmas īstenošanā un zīmola lietošanā. Igaunijas firmas «Moska» pārstāve Eda Veeroja emocionāli stāstīja par sajutām UNESCO nominēšanas procesā, par dūmu saunas mantojumu. Igaunijas nevalstiskās organizācijas pārstāvis iepazīstināja ar UNESCO darbību Igaunijā, dalījās pieredzē par kultūras tūrisma attīstību, kas balstīta uz nemateriālo kultūras mantojumu.
Šis pieredzes apmaiņas brauciens ir lieliska iespēja lībiešu tradīciju nesējiem apgūt citu etnisko reģionu pieredzi savas kultūras daudzināšanā.
«UNESCO — tourism» projektā paralēli notiek darbs pie tūrisma informācijas materiālu izstrādes — maršruta kartes, brošūras, tūrisma ceļveži, top lībiešu stila grāmata, kas kalpos kā materiāls uzņēmējiem un būtu vienojošais lībiskās identitātes atpazīstamībai, projekta laikā taps buklets par tradicionālajiem svētkiem un buklets tradicionālajiem tērpiem. Notiek darba grupas, praktiskās apmācības uzņēmējiem, tūrisma pakalpojuma sniedzējiem un iesaistītajām nevalstiskajām organizācijām.
Lībiešu krasts kā šīs senās tautas kultūrtelpa ir ceļā uz iekļaušanu UNESCO nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā, lai to sasniegtu, pirmais solis ir Līvu kopienas Nominācijas pieteikums Nemateriālā kultūras mantojuma (NKM) nacionālajam sarakstam.
Ilze Šteine,
«UNESCO — tourism» projekta vadītāja
Foto: Dženeta Marinska
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: