Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Savvaļā augošus lakšus plūkt, griezt vai izrakt ir aizliegts 23.04.2021. plkst. 10.24

Pavasarī daudzu gardēžu ēdienkarti bagātina laksis jeb meža ķiploks — spilgti zaļš augs ar kārdinošu ķiploku smaržu, kas šajā gadalaikā ir sastopams gan savvaļā, gan arī iedzīvotāju dārzos.

Laksis (Allium ursinum) Latvijā ir reta un aizsargājama suga, kas iekļauta īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, tāpēc  savvaļā plūkt, griezt, vai izrakt šo augu ir aizliegts. Tomēr, aizliegums neattiecas uz lakšiem, kas no legāli iegādātām sēklām vai stādiem izaudzēti mazdārziņos. Laksis savvaļā aug ēnainos, mitros mežos, kur veido lielākas un mazākas audzes. Redzot lakšu audzes, kur augu vienkopus ir ļoti daudz, cilvēkos nereti rodas neizpratne par tā aizsardzības statusa pamatotību. Tomēr šādu, lakšiem piemērotu vietu, Latvijā kopumā ir ļoti maz, tādēļ atradņu aizsardzībai un saglabāšanai tiek veidoti mikroliegumi.

Lai kontrolētu šo aizliegumu ievērošanu līdz pat maija beigām Dabas aizsardzības pārvalde  pastiprināti uzraudzīs tirdzniecības vietas un arī lakšu audzes savvaļā.

Garšas, krāsas un izskata ziņā dobē izaugušie augi neatšķiras no īpaši aizsargājamiem savvaļniekiem, jo ir tā pati suga. Dārzā izaudzētus lakšus ir atļauts tirgot, taču tirgotājiem jābūt gataviem pierādīt, ka zaļumi ir pašu audzēti, nevis plūkti savvaļā. Te noderēs īpašumtiesību vai zemes lietojuma tiesību  apliecinoši dokumenti – zemes nomas līgumi un zemesgrāmatu akti, ko uzrādīt Dabas aizsardzības pārvaldes inspektoram. Zemes īpašniekam vai lietotājam ir jābūt gatavam, ka pārvaldes inspektors apsekos nekustamos īpašumus un secinās, vai laksis ir audzis kultivētā dobē, vai tomēr ir pieejams īpašumā savvaļas apstākļos. Ja nekustamajā īpašumā laksis aug savvaļā, to plūkt aizliegts un par to tiks piemērots sods.

Aizsargājot lakšu audzes, pārvaldes inspektori no aprīļa līdz pat maija beigām pastiprināti uzraudzīs aizlieguma ierobežojuma ievērošanu mežos un iespēju robežās arī apsekos tirdzniecības vietas.

Par savvaļā augušu lakšu plūkšanu vai realizāciju var tikt piemērots naudas sods — fiziskai personai no līdz 700 eiro, savukārt juridiskai personai līdz pat 1400 eiro. Pārkāpēji tiek pieķerti ik gadu. Arī pagājušajā gadā gan par lakšu plūkšanu savvaļā, gan par to tirdzniecību uzsāktas vairākas administratīvās lietas.

 

Informāciju pēc Dabas aizsardzības pārvaldes iesūtītā raksta sagatavoja Maruta Blūma,
Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja

 

 

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
daba
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com