Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Saruna par dzīvi 30.11.2016. plkst. 14.04

29. XI bērnudārza Kurzemīte telpās notika Centrālās bibliotēkas rīkota tikšanās ar bijušo Valsts prezidentu Valdi Zatleru, kas pulcēja aptuveni 20 cilvēku, tostarp deputātu Gunti Pirvitu. Zatlera kungs spēja saistīt publikas interesi vairāk nekā divarpus stundas.

Saruna par dzīvi — šādu toni pašā sākumā uzdeva gan pasākuma rīkotāja Rutas Emerberga, gan pats viesis, kas atklāja, ka Dundagā ir pirmoreiz. Pēc Rutas ievadvārdiem, atgādinot par Zatlera kunga grāmatu Kas es esmu, kas iecienīta arī mūsu novadā, ciemiņš droši ņēma sarunas grožus savās rokās. Visai atturīgajā zāles gaisotnē tas īpaši svarīgi bija tikšanās pirmajās stundās. Sarunas beigās publika atdzīvojas un iesākās jautājumu un atbilžu vakars, kā būtu teicis Dīvajas klasiķis Andrejs Upīts.

Valdis Zatlers atklājās kā daudz pieredzējis un piedzīvoto pārdomājis cilvēks — kā gan citādi!? —, kas turklāt prot loģiski, saistoši un arī asprātīgi izklāstīt domu. Īpaši piesaistīja runātāja spēja formulēt kodolīgas, aforistiskas, paradoksālas tēzes, kas ne mirkli nelika garlaikoties, bet lika domāt līdzi. Nu kaut vai šīs. «Kad kļuvu par prezidentu, tad nemācēju runāt, kad iemācījos to darīt, mani vairs neievēlēja». «Mēs ievēlam par vadītājiem sev līdzīgos (un replika no zāles — tas ir briesmīgi!)». «Arī vissliktākajos apstākļos var atrast labas iespējas». «Skaidrs «nē» dod lielāku labumu nekā pieklājīgs «jā»». «Lai dzīvē veiktos, ir jādomā». «Tad, kad jūs nedomājat, jūs meditējat». «Senajā Grieķijā izglītība bija daudz augstākā līmenī tāpēc, ka to ieguva retie, jo vairāk izglītot grib visus, jo tā kļūst seklāka». «Saruna ar sevi var būt saruna ar Dievu». «Ārstam ar pacientu jārunā tā, lai pacientam liktos, ka viņam ir taisnība». «Ja darba kolektīvā apmēram divas trešdaļas ir vīriešu un viena trešdaļa sieviešu, tad tā ir mašīna, ko nevar apturēt. Ja spēku samērs ir pusi uz pusi, sākas intrigas». «Nevajag censties būt vienlīdzīgiem, jābūt citam citu papildinošiem». «Cilvēki ir noguruši no politiskās pareizības» (komentējot Donalda Trampa ievēlēšanu par ASV prezidentu). «Tās īpašības, kas politiķim palīdz, lai viņu ievēlētu, pēc tam traucē viņa darbā». «Ļoti nopietnos jautājumos nevajadzētu rīkot referendumu».

Uz jautājumu, vai tīri ekonomiski valsts neiegūtu, ja Saeimā būtu nevis 100 galvu, bet mazāk, bijušais valstsvīrs atbildēja noliedzoši, piebilstot, ka tad «visas rebes notiktu vēl ātrāk». Pieskaroties politikas ķēķim, brīžam bija saklausāmas nolemtības notis... To apliecina arī tāda atziņa: «Pašlaik 37% vēlētāju Latvijā nezina, par ko balsot, ja būtu Saeimas vēlēšanas. Es arī ne».

Savukārt par vietējām pašvaldībām Zatlera kungs pauda domu, ka to domēs gan vajadzētu samazināt deputātu skaitu, tam vajadzētu būt samērīgam ar iedzīvotāju skaitu, arī Rīgas domē.

Cita starpā Valdis Zatlers atzina, ka, tikai saskāries ar paša slimību, pa īstam atskārtis, cik smagnēja ir mūsu veselības sistēma...

Par savu slaveno teicienu jeb jautājumu Kas es esmu? eksprezidents vaļsirdīgi izteicās, ka tas ir bijis vienkārši dvēseles kliedziens, taču, no otras puses, tas ir mūžīgais jautājums, ar ko ikkatram jāsastopas. Viņam pašam ar to vēlreiz iznācis savdabīgi saskarties, gatavojot grāmatas tulkojumu krievu valodā. Katrā valodā ir savs atšķirīgs skanējums, kods, un krieviski burtisks tulkojums Kto ja neder. Beigās tulks piedāvājis pavisam pretēju nosaukumu, proti, Vot, kto ja (Lūk, kas es esmu), kam autors pievienojis klāt — po-russki (krieviski).

Bijušais prezidents vairākkārt uzsvēra, ka, gan grāmatu rakstot, gan tagad, tiekoties ar ļaudīm, ne tikai Dundagā, apzināti lūko provocēt auditoriju. Runātājs gan īpaši nepaskaidroja, kāpēc, bet doma nojaušama — lai rosinātu cilvēkus pašus spriest, sev jautāt, meklēt un atrast atbildes. Vairākkārt Zatlera kungs sacīja: «Kurp mēs ejam, kur paši sevi vedam?», uzsverot, ka mūsu sabiedrībā pārāk pārspīlē nolemtu atkarību no pasaules lielajiem spēlētājiem. «Pašu rokās ir vairāk iespēju, nekā to gribam apzināties».

Īstā dzīvība uzvirmoja tikšanās pēdējā pusstundā. Dažos jautājumos iezīmējās viedokļu atšķirība. Pēc Valda Zatlera vārdiem, neatkarīgajā Latvijā valsts vadītāji lielas kļūdas nav pieļāvuši un kopumā galvenās izvēles, kā iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO, ir bijušas pareizas. Cilvēki no zāles norādīja uz tautsaimniecības neveiksmēm, izzudušām darbavietām, kas lielai daļai cilvēku licis atstāt dzimteni, arī uz jaunākajām pārmaiņām, kas mūs sagaida Jaunajā gadā, piemēram, par mikrouzņēmumiem. Daļēji Valdis Zatlers piekrita, proti, ka pēdējie lēmumi nav pareizi, izpalika gan skaidrojums — kāpēc tā notiek, ja gana skaļi atskan tautas neapmierinātā balss, kas iebilst. Tāpat, šķiet, ciemiņa un klātesošo domas dalījās par iemesliem, kāpēc tik daudzi atstājuši Latvija neatkarības laikos. Pārvietošanās brīvība Eiropas Savienībā ir tikai iespējamība, kas nav peļama, jautājums ir par sociālekonomiskajiem apstākļiem, arī valsts «emocionālo attieksmi», un šķiet, ka arī te katra puse palika pie saviem uzskatiem.

Kopumā tikšanās bija saistoša. Priecēja, ka zālē varēja vērot visu paaudžu dundadzniekus un uz beigām atskanēja arī ieinteresēti jautājumi. Neapšaubāmi uzteicama ir bijušā prezidenta iecere uzrakstīt grāmatu, kā arī ceļošana pa dažādiem Latvijas novadiem un tikšanās ar ļaudīm, spītējot veselības likstām. Te vietā vēl viena bijušā prezidenta sentence, ko viņš gan diplomātiski neattiecināja uz sevi — «vislielākais pienesums ir tad, kad cilvēks izdara ko tādu, ko viņa amata pienākumi neliek».

To visu pārdomājot un sakot paldies gan tikšanās rīkotājām, gan Zatlera kungam, gan ieinteresētajiem klausītājiem, beigās radās ķecerīga vai varbūt nemaz ne tik ķecerīga doma: kā būtu, ja pašreizējās valsts galvenās personas rīkotos pēc mūsu vēstītājfolkloras padoma un jau savas valdīšanas laikā pārģērbtos par vecīšiem un nepazīti apceļotu savu «karaļvalsti»? Pēc tam varētu uzrakstīt grāmatu. Iespējams pat, bestselleru.

Alnis Auziņš

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
bibliotēka
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com