Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Sākusies apkures sezona! 15.10.2015. plkst. 10.03

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina, ka rudenī, iestājoties vēsākam laikam, strauji pieaug ugunsgrēku un tajos bojā gājušo cilvēku skaits. Pirms sākat apkurināt mājokli, obligāti pārliecinieties par savu apsildes ierīču ugunsdrošību.

Apkures sezonā visizplatītākie ugunsgrēku iemesli ir nepiemērota kurināmā lietošana, krāšņu pārkurināšana, neuzmanība, lietojot malkas plītis, krāsnis un šķidrā kurināmā ierīces, kā arī kurtuvju un dūmvadu nepareiza izbūve un bojājumi, siltumierīču atstāšana bez uzraudzības, kā arī bojātu vai nolietotu elektrisko apsildāmo ierīču izmantošana.

Pēc ugunsdrošības noteikumiem apkures iekārtas un ierīces pārbauda divas reizes gadā, ja ekspluatācijas noteikumos nav noteikts citādi, un, ja nepieciešams, attīra no sodrējiem. Sodrējus no dūmeņiem, krāšņu un pavardu dūmkanāliem iztīra pirms apkures sezonas sākuma un apkures sezonā ne retāk kā reizi mēnesī ilgdedzes apkures krāsnīm, bet divas reizes — citām apkures ierīcēm.

Netīrīts skurstenis ir ugunsbīstams. Sadegot jebkuram cietajam kurināmajam, uz skursteņa iekšējās nosēžas kvēpi, sodrēji un darva, kas, laikus nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces efektivitāti, bet sliktākajā gadījumā aizdegas. Aizdegšanās ātri izplatās pa visu dūmeņa iekšējo virsmu, ievērojami paaugstinot temperatūru tajā aptuveni līdz pat 1000º C. Tas var radīt plaisas visa mūrētā dūmeņa sienu biezumā, ārējo apvalku ieskaitot, tā paverot ceļu karstajām dūmgāzēm un liesmām uz degtspējīgām sienu, griestu un jumta konstrukcijām.
Ja skurstenis aizdegas, ir jāsaglabā pašsavaldīšanās un nedrīkst apjukumā rīkoties aplami. Nekavējoties blīvi aizveriet krāsns vai plīts gaisa pieplūdes durtiņas un maksimāli samaziniet šībera atvērumu. Tas samazinās temperatūru skursteņa iekšienē. Jāzina, ka skursteņi nedrīkst dzēst un dzesēt ar ūdeni — straujas temperatūras svārstības var krāsni, plīti un dūmeni sagraut.

Īpaša uzmanību jāpievērš ilgdedzes apkures krāsnīm, kam degšanas intensitāti regulē ar gaisa padevi kurtuvē. Ja gaisa padeves trūkst, tad kurināmais pilnībā nesadeg un lielāks ir nesadegušo produktu daudzums. Ierīce ātrāk «aizaug», un tāpēc tā jātīra biežāk.

Ja pirms apkures sezonas mājoklis remontēts, pārliecinieties, vai telpās un bēniņos attālums no apkures ierīces dūmkanāla iekšējās virsmas līdz jebkuram degtspējīgam sienas, griestu vai jumta konstrukciju materiālam vai dekoratīvam materiālam:

  • ja ierīces darbības laiks ir līdz trim stundām, nav mazāks par 38 cm,
  • ja ierīces darbības laiks ir ilgāks par trim stundām, nav mazāks par 51 cm.

Ja jums ir malkas plīts, atcerieties, ka plītis laika gaitā nolietojas — var izdegt cepeškrāsns metāla apšuvums, plīts virsmā parādīties spraugas, pa kurām nāk dūmgāzes. Lai šādas plītis padarītu ikdienas lietošanā drošas, tās ik pa laikam jāatjauno, rūpīgi aizsmērējot radušās plaisas, laikus nomainot izdegušo cepeškrāsni, nostiprinot durtiņas.

Bieža  kļūda, kurinot plīti, ir plīts durtiņu priekšā uz nedegoša materiāla loksnes vai flīzējuma salikt ienesto malku. Tas ir nepariezi! Šai nedegošai plāksnei plīts priekšā ir pavisam cits uzdevums. Tā uztver plīts durtiņām izkritušās dzirksteles un ogles un neļauj aizdedzināt apkārtējos degtspējīgos priekšmetus un grīdu.

Ikdienā kurinot cietā kurināmā plītis un krāsnis, šīberis jālieto uzmanīgi. Ja neizdzisuša plītij vai krāsnij aizvērs šīberi, var smagi saindēties ar tvana gāzi vai pat nomirt. Pašai tvana gāzei nav raksturīgas smaržas vai krāsas, tādēļ to telpā grūti pamanīt. Ja bez redzama iemesla sāk reibt galva, strauji pasliktinās pašsajūta, tā varētu būt tvana gāzes iedarbība. Nekavējoties atveriet logu vai durvis, lai pēc iespējas ātrāk izvēdinātu telpas, pēc tam pārbaudiet apkures ierīci!

Jebkurā mājoklī ir jābūt ugunsdzēšanas līdzekļiem pēkšņas aizdegšanās likvidēšanai un dūmu detektoriem, kas laikus brīdinās par dūmu koncentrācijas palielināšanos.

Inga Vetere,
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
kārtība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com