Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Rullē droši! 13.04.2016. plkst. 10.07

8. IV vidusskolā 108 skolēni kārtoja eksāmenu, lai saņemtu velosipēdista vadītāja tiesības un 78 nokārtoja. Kā teica Ceļu satiksmes drošības dienesta (CSDD) Talsu nodaļas priekšnieks Vilnis Pūcītis, rezultāti salīdzinājumā ar citām skolām ir fantastiski. Un esam unikāli arī ar to, ka šo ierosmi uzņēmās vecāki!

Kā pastāstīja skolas padomes priekšsēdētāja Tamāra Kaudze, par drošības jautājumu skolā pastiprināti sākts runāt pēc traģiskā gadījuma, kurā, šķērsojot satiksmes ceļu Talsi–Dundaga pirms Valpenes, bojā gāja kāda Dundagas vidusskolas skolniece. Nopietni tika domāts par to, kā pasargāt bērnus no šādiem negadījumiem.

«Skolas padomē diskutējām par šo jautājumu un nolēmām, ka viens no risinājumiem ir skolēniem kārtot velosipēdista vadītāja tiesības. Uzņēmos iniciatīvu piezvanīt CSDD darbiniekiem, lai noskaidrotu, kas jādara, lai skolēni tās varētu iegūt. Izrādījās, ka CSDD interneta lapā ir iespēja mācīties un apgūt noteikumus, lai pēc tam kārtotu eksāmenu. Tā nu mēs kopā ar Justīni Alkšbirzi, mammu no mana dēla Riharda klases, reizi nedēļā plkst. 14.00 divus mēnešus pēc kārtas — februārī un martā — gājām uz vidusskolu pie 5. b klases, lai mācītu, kā velosipēdistiem droši braukt, un sagatavotu skolēnus velosipēdista vadītāja eksāmenam. Gatavoju jautājumus un prezentācijas, kā arī testa jautājumus. Izrunājām visas iespējamās situācijas uz ceļa, īpašu uzmanību pievēršot braukšanai krustojumā.

Domājām, kā vēl vairāk rosināt bērnos interesi par drošu velobraukšanu? Izveidot video! Zvanīju pašvaldības policijas inspektoram Jānim Simsonam. Viņš bija atvaļinājumā, bet ieteica parunāt ar valsts policijas inspektoru Jāni Langzāmu. Arī valsts policijas inspektors darba dēļ nevarēja mūsu paredzētajā laikā tikt, bet viņš sacīja, lai piezvanu Valsts policijas Talsu iecirkņa priekšniekam Jurim Visockim, kurš uzreiz atbildēja, ka nekādu problēmu nav — noteiktajā laikā ceļa policistu ekipāža būs Dundagā. Tā nu iepazināmies ar ceļa policistiem Ivo Tauriņu un Modri Dambergu. Kopā ar viņiem izspēlējām 3 situācijas. Safilmējām un nofotografējāmies kopā. Bērni par puišiem bija sajūsmā! Milzīgs paldies viņiem! Paši bez policistiem vēl izspēlējām vairākas situācijas, ko nofilmēju, un divās dienās izveidoju video.

Vispirms video parādīju bērnu vecākiem, tad skolas padomei un tikai pēc tam izliku sociālajos tīklos. Filma saucas «Rullē droši!». To uzņēmām ar humoru, bet mērķis tai ir nopietns — uzrunāt bērnus, lai nebaidās un lai pēc iespējas ātrāk kārto velosipēdista vadītāja eksāmenu. Video veidojām  aizraujošu, ar mūziku un tekstiem, kas varētu uzrunāt šo auditoriju. Video nosūtīju arī Jurim Visockim, un viņš jutās gandarīts par mūsu kopdarbu, un gatavs sadarboties atkal.

Tad aizdomājāmies — kā tas būs, ja eksāmenu liks tikai 5. b klases skolēni? Ja to pieņemt brauc CSDD darbinieki, nav nozīmes, cik daudz skolēnu piedalās eksāmena kārtošanā  — desmit vai simt. Noteikumi ir apgūstami internetā, tāpēc iesaistīties var daudz lielāks skolēnu skaits. Ar skolas direktori Aigu Štrausu vienojāmies  ka iespēja kārtot eksāmenu jādod visiem skolēniem. Sagatavoju speciālās reģistrācijas lapas skolotājām, viņām atlika vien ierakstīt bērnus, kas piedalīsies. Direktora vietnieks audzināšanas jomā Dinārs Neifelds reģistrācijas lapas nodeva man, lai varētu nepieciešamos datus ievadīt CSDD sistēmā.

Velosipēdista vadītāja tiesības var iegūt no 10 gadu vecuma. Eksāmenu kārto internetā. Ir 10 jautājumi, bet — viltīgi. Drīkst būt 2 nepareizas atbildes. Pirmoreiz kārtojot eksāmenu, nav jāmaksā. Otrreiz to liekot, jāmaksā viens eiro un 8 centi. Nedēļu pēc eksāmena nokārtošanas skolēni saņems arī velosipēdista vadītāja apliecības.

Zinu, ka mūsu klasē ir vecāki, kas bērniem velosipēdus ātrāk nepirks, kamēr nebūs veiksmīgi nokārtots eksāmens. Tādu stingru noteikumu izvirzījušas arī «Mazās skolas» bērnu mammas. Kārtībai jābūt! Mēs, vecāki, taču esam atbildīgi par saviem bērniem. Arī mana sirds ir mierīga, kad bērns brauc ar velosipēdu, bet, jau apguvis noteikumus», ar padarīto labprāt dalījās Tamāra. 

Diāna Siliņa

Tamāras Kaudzes foto

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotās galerijas
Rullē droši!

Atslēgvārdi
skola, kārtība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com