Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Reģistrē laulību Talsu novadā! 07.02.2024. plkst. 17.24

Sācies 2024. gads un ir dots starts pieteikumu par laulības noslēgšanu iesniegšanai šī gada vasaras mēnešos. Šobrīd strauji aizpildās kalendārs ar iesniegumiem laulību reģistrācijai pieprasītākajos vasaras mēnešos, it īpaši maijā un jūnijā. Katra pāra satikšanās stāsts un ceļš uz šo īpašo dienu ir citādāks.

Kā izvēlēties pārim savu, vispiemērotāko, datumu laulības noslēgšanai? Ir ļoti daudz kritēriju, pēc kuriem to noteikt. Ja aizvien nav ideju kāzu datuma izvēlei, tas var būt saistīts ar kādu pašiem jaunlaulātajiem zīmīgu datumu, piemēram, pirmā satikšanās vai saderināšanās diena. Tāpat ir iespējams kāzu datumu izvēlēties pēc pirmā randiņa datuma vai kādu citu svarīgu notikumu datumos. Laulību noslēgšanai laiku var izvēlēties gan darba dienās, gan sestdienā, iepriekš saskaņojot laiku un vietu, vienojoties ar Dzimtsarakstu nodaļas darbiniekiem. Kāzas ir ļoti skaists un brīnišķīgs notikums katra pāra dzīvē. Cilvēka dzīvē vērtīgākās ir tās satikšanās, kas iedrošinājušas būt patiesam pašam pret sevi un savu mīļoto cilvēku. Ir bezgala brīnišķīgi, ja „viņš un viņa” spēj noticēt brīnumam.

Šim brīdim nav svarīgs jaunlaulāto vecums, kopā pavadītais mīlestības laiks vai viesu daudzums kāzās. Ir brīnišķīgi, ka pāri, kuri dzīvo kopā nereģistrētās attiecībās jau ilgi, kuriem ir bērni, mazbērni un mazmazbērni, beidzot nolemj sakārtot attiecības likumiski, ar laulības noslēgšanu. Oficiāli noslēgta laulība ir pāra tiesību juridiskā drošība. Kopdzīve bez laulības reģistrēšanas pēc būtības nozīmē to, ka partneri juridiski savā starpā ir sveši cilvēki. Ikdienā to mēdzam dēvēt par „kopā dzīvošanu” vai „vienas saimniecības vešanu”, un tas negarantē pāra likumiskās garantijas. Ir gana daudz iemeslu, kas rada finansiālus zaudējumus un tiesisko nedrošību pārim, kas izvēlas dzīvot kopā, nereģistrējot attiecības juridiski.

Šobrīd laulību var noslēgt Dzimtsarakstu nodaļā, kabinetā, kur pavisam vienkāršā gaisotnē, bez svinīgas ceremonijas, piedaloties tikai jaunajam pārim un lieciniekiem, notiek dokumentu parakstīšana. Tāpat laulību reģistrācija var notikt arī svinīgi ceremoniju zālēs gan Dundagas pilī, gan Talsos, gan Rojā, gan arī izbraukuma laulību ceremonijās visā Talsu novadā. Dundagas pilī ir jauna un skaista laulību ceremoniju zāle ar turpat blakus izveidotu šampanieša zāli, kurā, izskanot pirmajam „rūgts”, var šo brīnišķīgo notikumu sākt svinēt. Talsos un Rojā tiek piedāvāta iespēja ceremonijās zālēs izvēlēties arī dzīvās mūzikas pavadījumu.

Nesen pieņemtie grozījumi Civillikumā nosaka, ka no 2024. gada jūlija laulību varēs noslēgt arī bez liecinieku klātbūtnes. Tas nozīmē, ka pieteikums laulības noslēgšanai, kas iesniegts ar šī gada 1. jūliju, dos jaunajiem pāriem iespēju noslēgt laulību divatā. Vēsturiski liecinieku klātbūtnei ir bijusi juridiska nozīme, kaut vai tāpēc, lai kaut kādos brīžos apliecinātu, ka laulība tiešām ir notikusi vai arī laulība notikusi pēc brīvas gribas. Šobrīd lieciniekiem vairāk ir simboliska nozīme. Tā ir skaista paraža, tradīcija, bet, protams, jaunajiem pāriem pašiem būs iespēja izvēlēties, vai tas ir nepieciešams.

Talsu novadā 2023. gadā aptuveni 16% (2022. gadā 14%) laulību reģistrāciju veikts ārpus Dzimtsarakstu nodaļas telpām, brīvā dabā vai kādā citā jaunā pāra izvēlētā un piemērotā vietā. Pagājušajā gadā ļoti pieprasītas laulību noslēgšanas vietas Talsu novadā bija Dundagas un Nurmuižas pilis, jūras krasts Rojā, Kaltenē, Mērsragā, Mazirbē un Kolkā, Tiņģeres muiža, viesu nami „Dunduriņi”, „Rezidence Kurzeme”, „Ūdensdzirnavas”, kā arī citas skaistas vietas. Jauno pāru izvēlētās īpašās laulību ceremoniju vietas ļauj šo svinīgo pasākumu veidot krāšņāku un neaizmirstamu. Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 19. pantā noteikts: „Pēc personu lūguma Dzimtsarakstu nodaļas amatpersona var reģistrēt laulību citā piemērotā vietā, ja personas, kuras vēlas noslēgt laulību, nodrošina laulības reģistrācijai piemērotus vai atbilstošus apstākļus.” Tas nozīmē, ka jaunlaulātie paši rūpējas par vietas praktisko piemērotību un vizuālo (arī muzikālo) noformējumu. Izvēloties laulāties brīvā dabā, vienmēr ir jārēķinās ar laika apstākļiem, kas var ļoti būtiski ietekmēt laulības ceremoniju norisi. Ceremonijas norisē ārpus telpām jārēķinās ar daudz lielākām izmaksām – tas ir īpašs un ekskluzīvs maksas pakalpojums.

„Cilvēkus kopā satur mīlestība un pienākums. Kad ir tie abi, tad nāk arī svētība.” (Anda Līce)

 

Daiga Muceniece,
Talsu novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja vietniece

 

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
dzimtsaraksti
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com