Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Pret ērču encefalītu var vakcinēties visu gadu 08.08.2016. plkst. 15.00

Patlaban Ventspils slimnīcas infektoloģijas nodaļā ārstējas 5 cilvēki ar aizdomām uz ērču encefalītu. Tā ir bīstama infekcijas slimība, ko pārnēsā inficēta ērce un vienīgais drošais veids, kā sevi no tās pasargāt, ir vakcīna.

SIA «Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas» infektoloģe pediatre Ilze Buka stāsta, ka saslimstība ar ērču encefalītu ir aktuāla visu cauru gadu. Ārste atceras gadījumu, kad slimnīcā vērsusies sieviete, kuras bērnam ērce piesūkusies janvāra vidū. Ērce bijusi noslēpusies bērzu malkas mizā un siltajā istabā atdzīvojusies. Mazulim rāpojot pa grīdu, ērce piesūkusies. Tādēļ ļoti svarīgi ir vakcinēties.

Ērces tagad ir ļoti plaši sastopamas gan piemājas dārzos, gan parkos. Dodoties mežā, izvēlieties piemērotu apģērbu, kas pēc iespējas vairāk nosedz augumu. Ērce uzreiz nepiesūcas, tāpēc pēc pārnākšanas mājās rūpīgi apskatiet sevi spogulī. Ja līdzi bijis suns, arī tas jāpārbauda un jāpārliecinās, vai kažokā nav paslēpusies ērce. Ja ērce ir piesūkusies, tā jānoņem. Ērci var noņemt pats vai arī var vērsties pēc palīdzības jebkurā medicīnas iestādē.

Vakcinēties pret ērču encefalītu var pie sava ģimenes ārsta vai Ventspils slimnīcas procedūru kabinetā, kas atrodas 1. stāvā līdzās reģistratūrai, ieeja no Vasarnīcu ielas. Kabinets darba dienās strādā no plkst. 16.00 līdz 18.30. Lai saņemtu nepieciešamo vakcināciju arī brīvdienās, par to nepieciešams iepriekš vienoties, zvanot pa tālruni 63620980 kabineta darba laikā.

Vakcinēties pret ērču encefalītu iespējams pēc divām shēmām. Parastā vakcinēšanās shēma paredz, ka pacients saņem vienu vakcīnu tagad, otru — pēc mēneša un trešo — pēc gada. Iespējams vakcinēties arī pēc paātrinātās shēmas, kas paredz trīs potes. Vispirms saņem pirmo poti, pēc septiņām dienām — otru un pēc 21 dienas — trešo. Nākamā pote jāsaņem vēl pēc gada.

Ērču encefalīts var noritēt dažādās smaguma pakāpēs, atstājot sekas uz visu turpmāko dzīvi. Vīruss var radīt trīs slimības formas — drudža, meningiālo un smadzeņu vielas iekaisumu.

Saslimstot ar ērču encefalītu, novērojama paaugstināta temperatūra, pazeminātas darbaspējas, galvas un muskuļu sāpes, lauzoša sajūta kaulos, slikta dūša, kā arī izteikts nespēks. Gadījumā, ja parādās slimības simptomi, noteikti vērsieties pie ārsta. Pēc slimības pārslimošanas cilvēkam var būt koncentrēšanās problēmas, atmiņas un runas traucējumi, galvassāpes, nogurums, traucētas pārvietošanās spējas un pat paralīze.

Ventspilī šogad reģistrēti 4 saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu, Kuldīgā un Kuldīgas novadā 11, bet Talsos un Talsu novadā 8.

Kristīne Bergmane,
SIA «Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca» sabiedrisko attiecību speciāliste

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
veselība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com