Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Pirms lakšu tirdzniecības jāsaņem atļauja 05.05.2016. plkst. 14.53

Ik gadu Dabas aizsardzības pārvalde saņem iedzīvotāju jautājumus par lakšu jeb mežloku tirdzniecību, jo savvaļā sastopamais augs ir aizsargājams, taču vienlaikus tas brīvi pieejams arī tirdzniecībā.

Iestādes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode skaidro: «Nav noslēpums, ka lakšus šajā sezonā samērā brīvi var nopirkt tirdzniecības vietās, kas zinātājiem raisa jautājumus par to izcelsmi. Patvaļīga lakšu ievākšana savvaļā ir aizliegta, savukārt legāla, mājās audzētu, lakšu tirdzniecība ir grūti kontrolējama».

Sodi par lakšu nelikumīgu realizāciju nav no tiem mazākajiem: «Ja tiek iegūti pierādījumi lakšu ieguvei savvaļā, uzsāk administratīvā pārkāpuma lietvedību un nodarītā pārkāpuma būtiskuma izvērtēšanu. Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 78. pantu par normatīvajos aktos noteikto sugu un biotopu aizsardzības prasību pārkāpšanu var piemērot naudas sodu fiziskajām personām no 15 līdz pat 700 eiro, konfiscējot nelikumīgi iegūtos augus, savukārt juridiskajām personām — no 70 līdz pat 1400 eiro ar nelikumīgi iegūto augu konfiskāciju.»

Dabas aizsardzības pārvalde atgādina, ka lakšus tirgo arī kā sēklas un stādus, tāpēc katrs gardēdis var šo augu audzēt legāli savām vajadzībām.

Par aizdomīgu lakšu tirzdniecību aicinām ziņot e-pastā daba@daba.gov.lv vai zvanot 67509761.

Papildinformācija. Laksis ir daudzgadīgs lakstaugs, kas pārstāv sīpolu dzimtu. Tas izplatīts no Skandināvijas līdz pat Vidusjūras piekrastei, un auga nosaukums latīņu valodā (Allium ursinum) nozīmē «lāču sīpols», kas norāda, ka arī brūnajiem lāčiem laksis ir liels gardums — tie mēdzot izrakāt meža zemsedzi, lai piekļūtu iekārotajiem sīpoliem.

Inese Pabērza,
Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
daba
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com