Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Pie galda, pie goda, pie labiem ļaudīm 18.07.2016. plkst. 13.58

Tā, atklājot Dundagas muižas vilnas burziņu, sacīja namamāte, Dundagas Kultūras pils direktore Baiba Dūda. 16. VII novada centrā visu dienu notika koncerti, amatu darbnīcas un tirgošanās, pulcējot daudz ļaužu — dundadzniekus un kolciniekus, bijušos pagastu iedzīvotājus, tuvākus un tālākus kaimiņus un pavisam tālus viesus.

Kādā nosacītā pavaļas brīdī uz dažu minūšu sarunu izdodas noķert visa pasākuma dvēseli Baibu Dūdu.

— Kā radās Dundagas muižas vilnas burziņa iecere?

— Ar idejām tā ir — nāk, nāk un atnāk. Dundagas novadā ir tik daudz kā, ar ko lepoties. Pērn notika lielisks Sklandraušu festivāls, bet uzreiz sapratām, ka tādu katru gadu rīkot nevaram. Vajadzēja paraudzīties, kas vēl mums ir visapkārt, un mēs ieraudzījām Pāces vilnas pārstrādes fabriku. Tā ir darbība, kurā ir ieausta daudzu paaudžu pēctecība. Tur viss ir kopā — vilnas pārstrāde, Daiļrades cehs, tas veidojis paaudzes, gaumi, tajā izpaudies darba tikums, tam bijusi noteicoša loma daudzu profesiju izveidē. Laiks iet uz priekšu, ir lietas, kas palikušas pagātnē, un svarīgi ir uz to paskatīties un atdot godu, svarīgi novērtēt tagadni un to, kas ietiecas nākotnē.

Svētkos mēs gribam radīt un rādīt ko labu sev pašiem un viesiem. Mums vajag ciemiņus, kas atbrauc šurp un svin kopā ar mums! Šāds pasākums vienmēr nozīmē mūsu novada daudzināšanu. Esam atraduši kaut ko sev nozīmīgu un vērtīgu, ko ceļam gaismā un ap ko arī visu dienu būvējam.

— Viena diena, bet šīs smailes apakšā ir piramīda, ko veido daudzu dienu un mēnešu darbs — vispirms ideju pieslīpēšana, pēc tam neskaitāmie praktiskie darbiņi.

— Tā ir. Sākumā tiešām tā ir domas izlološana, iznēsāšana... Kolēģei Smaidai teicu, ka es gluži fiziski varu parādīt sevī to vietu, kur tas sācies un tapis. Saku milzu paldies visiem, kas līdzdarbojās, svētkus sagatavojot, — lieliem un maziem, jauniem un veciem, tiem, kam tas ietilpa darba pienākumos, un tiem, kas ar tādu pašu degsmi iesaistījās no ārpuses, visiem dalībniekiem, darbnīcu vadītājiem un tiem, kas uzstājās, duņdžiņiem un pārnovadniekiem! Man prieks par savējiem, ka viņi lepojas ar Dundagu, ka viņiem rūp, kādi izskatāmies uz āru, un lai mēs patiktu paši sev. Visus nekādi nejaudāju nosaukt, bet mīļš paldies visiem!

— Cik ilgs laiks pagāja no idejas pirmsākumiem?

— Jau Sklandraušu laikā zinājām, ka šogad ņemsimies ar vilnu. Sākumā iedomājāmies drusku citu nosaukumu, laika gaitā izkristalizējās šis. Saistībā ar pili pašlaik piedalāmies vairākos projektos, un viena mūsu vēlme ir še radīt vilnas darbnīcu. Mums tam ir pamats, ir izejviela, ir pārstrāde un tradīcijas, un tas arī rada pamatu daudzu cilvēku amata izvēlei.

— Svētki arī ļāva apjaust, cik pašu novadā un tuvākā apkaimē ir aitkopju.

— Jā, un prieks par viņu atsaucību. Visi godājami ļaudis, un tā ir vēl viena svētku šķautne — ar trāpīgi izmeklētas tēmas starpniecību godināt cilvēkus — latviskās dzīvesziņas kopējus. Viņi ir mūsu lauku nākotne.

— Mēs sarunājamies svētku viducī, un jau var teikt, ka tie ir izdevušies.

— Liels prieks par to! Šajā dienā netrūkst svētku un vilinājumu tepat Kurzemē, tāda labā konkurence ir neizbēgama. Mans sapnis ir, ka paši dundaznieki pārvar savu kūtrumu, izkāpj no ikdienības kurpēm un ierodas izbaudīt svētku gaisotni, patērzē savā starpā un ar sen nesatiktiem bijušajiem dundadzniekiem. Tas ir tik svarīgi! Cik jauki ir, ka brīvā gaisotnē, baudot vasaru, koncertu, var labi pavadīt laiku. Tas kopīgiem spēkiem ir izdevies.

— Vai varam pavērt laika priekškaru — kas mūs gaida pēc gada?

— Dundagas pagastam apritēs 150 gadu. Šim ievērojamajam gadskaitlim par godu arī būs jādarina nākamo svētku tērps.

Vairāk par svētku norisi pavisam drīz jūlija «Dundadzniekā».

Alnis Auziņš
Visvalža Biezbārža foto

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotās galerijas
Vilnas burziņā

Atslēgvārdi
svētki, kultūra
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com