Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Pašvaldības policijā 11.11.2014. plkst. 13.25

No augusta Dundagas ciemā oficiāli darbojas videonovērošanas kameras. No šī paša mēneša stājušies spēkā jaunie Ministru kabineta (MK) noteikumi, kas paredz gājējiem un velosipēdistiem diennakts tumšajā laikā lietot gaismu atstarojošās vestes vai arī apģērbu ar acīm redzamiem spilgtiem atstarojošiem elementiem. Ar svarīgāko lūdzu sīkāk iepazīstināt pašvaldības policijas vecāko inspektoru Jāni Simsonu un inspektoru Kārli Bogdanu.

— Lai atvieglotu sabiedriskās kārtības nodrošināšanu, vismaz piecus gadus pašvaldībā esam sprieduši, ka jāiegādājas un jāuzstāda videonovērošanas kameras. 2012. gadā uzstādīja pirmo kameru Dundagas centrā pārbaudes režīmā, tā sevi attaisnoja. Tagad no augusta ir oficiāli ieviesta videonovērošanas sistēma, par ko vēsta arī 7 informējošas zīmes — pie katra ceļa, kas ved uz Dundagas ciematu. Iebraucot un izbraucot no Dundagas, videokameras kuras piefiksē automašīnu numurus. Iepriekš rūpīgi izspriedām, kur ir problemātiskās vietas, un tad pasūtījām kameras. Pavisam Dundagā to ir deviņas.

— Ir dzirdēti neapmierināti viedokļi, proti, ka nemitīga novērošana traucē dzīvot. Vai ir arī kādi pretēji viedokļi? Un vai šādas kameras ir izņēmums Latvijā?

— Videokameras ir ierīkotas ļoti daudzās pašvaldībās. Jāpaskaidro, ka sabiedriskās kārtības nodrošināšanai uzstādītās videonovērošanas kameras nenozīmē videonovērošanu, ja nav darbinieka, kas nemitīgi sēdētu pie ekrāna un visu laiku novērotu. Mēs kameras izmantojam noziedzīgu nodarījumu atklāšanai, lai novērstu administratīvos pārkāpumus, un tas daudzkārt arī ir izdarīts. Kameras skatāmies ik pa laikam, vajadzības gadījumā varam ātri ierasties un  novērst turpmākos iespējamos konfliktus. Ar kameru palīdzību ir atklāti vairāki krimināla rakstura noziedzīgi nodarījumi, viens no tiem, Dundagas centrā sabojātais metāla elektrības stabs. Vainīgais gan pats pieteicās, bet bija skaidrs, ka to mudināja darīt videonovērošanas kamera, kas fiksēja notikušo.

Jā, atsevišķi neapmierinātie teic, ka viņi tagad jūtoties tā itkā visu laiku tiek novēroti. Taču ir arī iedzīvotāji, kas izsaka pateicību, ka ir kļuvis drošāk. Papildus ieguvums ir apgaismojums Dundagas centrā, kas tagad ir visu laiku, jo to vajag kameru darbībai. Centrs jau izsenis ir jauniešu pulcēšanās vieta, un tumsā tur uzturējās  arī alkohola lietotāji. Uzstādīt kameras nav lēts prieks, tāpat jebkuras tehnikas vienības uzturēšana prasa zināmas izmaksas, taču jāņem vērā, ka tādējādi arī ietaupās resursi,  policijas darbiniekiem atliek vairāk laika pievērst uzmanību citam, piemēram, pašvaldības saistošo noteikumu izpildei.

Jāuzsver, ka videoierakstā fiksētais ir aizsargāts ar Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Publiskajā telpā tas neparādās, ieraksts glabājas pašvaldības policijā datu nesējā, nepieciešamības gadījumā to dažādu administratīvā vai krimināla rakstura lietu noskaidrošanā var izmantot pašvaldības policija kā arī valsts policija pēc pieprasījuma. Neviens iedzīvotājus visu laiku nenovēro!

— Vai ar deviņām kamerām pietiek? Un vai Kolkas ciemā arī ir nepieciešamas videonovērošanas kameras?

— Kolkas ciemā vajadzētu vismaz trīs kameras.  Arī Dundagā vajag papildu kameras — PII Kurzemītes teritorijā, pie Mazās skolas kā arī pie Lielās skolas. To vēl apzināsim un izspriedīsim. Jārēķinās arī ar finansiālajām iespējām.

— Par redzamību uz ceļa. Es saprotu, ka ar atstarotājiem gājējiem un velosipēdistiem vairs nepietiek.

— Jā, MK 19.08.2014. noteikumi un Ceļu satiksmes noteikumu 19. punkts noteic, ka diennakts tumšajā laikā nevienmērīga apgaismoja ceļa posmos jālieto nevis atstarotāji, bet gan gaismu atstarojošās vestes, vai arī jābūt apģērbam ar acīm redzamiem spilgtiem atstarojošiem elementiem. Tas ir spēkā visu gadu, ne tikai rudenī un ziemā.

Tātad, kamēr gājējs vai velosipēdists pārvietojas pa apgaismotu ceļa posmu, viņam var nebūt gaismu atstarojoša veste vai apģērbs ar acīm redzamiem spilgtiem elementiem. Līdzko viņš nokļūst nevienmērīgi apgaismotā posmā, tādai vestei vai apģērbam jābūt. Tie nopērkami degvielas uzpildes stacijās un citās tirdzniecības vietās. No likuma viedokļa pašvaldības policijai ir tiesības šo noteikumu  pārkāpējus administratīvi sodīt. Pašvaldības policisti vērtēs katru pārkāpumu atsevišķi, un pirmajā reizē var izteikt brīdinājumu.

Mēs netēlojam ceļu policistus, kā bieži dzirdams sabiedrībā runājam, bet gan kontrolējam likumā ,,Par policiju” noteiktos pašvaldības policijas pienākumus ceļu satiksmē, raugāmies, lai ievērotu apstāšanās un stāvēšanas noteikumu prasības, gan birstošo kravu pārvadāšanas noteikumu ievērošanu, kā arī transportlīdzekļu novietošanu stāvēšanai krasta kāpu aizsargjoslā un Dundagas novada pašvaldībā pieņemto saistošo noteikumu ievērošanu, kas bieži izraisa nepatiku pret policistiem.

Jāpiebilst, ka konfliktsituācijās policijas darbinieki rīkojas atbilstoši likumā noteiktajām tiesībām. Reizēm iedzīvotāju iejaukšanās  ne vien apgrūtina darbu, bet pat izraisa vai padziļina konfliktsituāciju, tādēļ lūdzam iedzīvotājus būt saprātīgiem un netraucēt policijas darbu. Mēs strādājam jūsu drošībai un mieram un arī  jūsu sniegtā informācija palīdz savlaicīgi  novērst sabiedriskās kārtības pārkāpumus.

— Cik bieži dodaties reidos?

Kādreiz braucām sistemātiski, tagad — periodiski. Tas atkal ir videokameru nopelns, jo to darbība palīdz nodrošināt kārtību. Ja tiek konstatēts sabiedriskās kārtības pārkāpums, tad, protams, braucam uz notikuma vietu. Tagad atliek vairāk laika patrulēt Dundagā un Kolkā un pievērst lielāku uzmanību rīkotajos pasākumos. Veikt reidus krasta kāpu aizsargjoslā un apsekotu nesakoptos īpašumus. Nepļauti lauki, izmesti atkritumi un grausti, par kuriem aizbildinās, ka tādu nemaz nav, lai gan dabā tie ir, — tā ir problēma novadā.

Aicinām par visu neskaidro jautāt kā arī sniegt informāciju zvanot uz mūsu tālruņiem 26437575 vai 63237510 vai nākot pieņemšanas laikā: Pils ielā 5, Dundagā, pirmdienās no plkst. 14.00 līdz 17.00 un trešdienās no plkst. 9.00 līdz 12.00. Anonimitāte garantēta.

Alnis Auziņš

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
kārtība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com