Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Pasaules elpas pieskāriens Mazirbē 17.07.2015. plkst. 10.23

10. VII vakarā Lībiešu tautas namā Mazirbē viesojās divas izcilas latvietes — dejotāja Vija Vētra un rakstniece Nora Ikstena.

Tikšanās ar abām personībām bija pulcējusi piekrastes cieminiekus, dundadzniekus un pat talseniekus. Zāle bija pilna!

Un kā nu ne? Vija Vētra, indiešu deju izpildītāja, horeogrāfe un deju mākslas skolotāja, ir viena no retajām pasaulē pazīstamajām izcilajām latvietēm. Viņa dzimusi Rīgā, bet Otrā pasaules kara priekšvakarā devās gūt izglītību Vīnes Mūzikas un tēlotājmākslas akadēmijā, kā arī Vīnes konservatorijas Baleta nodaļā. Vijas Vētras izvēle bijusi indiešu dejas. Tās viņa izdejojusi gan Amerikā, gan Eiropā, gan Austrālijā. Arī Indijā, kur par Viju Vētru uzņemta dokumentālā filma kā pateicību par indiešu deju popularizēšanu pasaulē. Viņa pirmā ieviesa deju baznīcu dievkalpojumos. Vija Vētra ir Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliere. 2001. gadā izdota Vijas Vētras un Noras Ikstenas grāmata Vija Vētra. Deja un dvēsele.

Tikšanās reizē Mazirbē Noras Ikstena pastāstīja par grāmatas tapšanu un nolasīja pa kādam šī darba  fragmentam. Viņa sacīja, ka ar Viju iepazinusies Ņujorkā, kur līdz ar šo pilsētu rakstniece iepazinusi indiešu dejas pasauli un Vijas unikālo pasauli. «No latvietes kļuvusi par indieti, bet savā būtībā dziļi nacionāla, dziļi latviska dvēsele,» Viju Vētru raksturoja rakstniece. «Viņa ir kā gājputns, kas pavasarī uz ceriņu ziedēšanas laiku ierodas Latvijā, tad jūlijā vai augustā dodas uz savām otrajām mājām Ņujorkā, viņa vienmēr vēlas atgriezties Latvijā». Rakstniece uzsvēra, ka Vija Vētra ir unikāla, jo vēl aizvien savos 92 gados dejo.

Un par to katrs pasākuma apmeklētājs varēja pārliecināties pats. Vija Vētra, tērpusies indiešu nacionālajā apģērbā, basām kājām dejā izstāstīja ne vienu vien stāstu. Man visinteresantāk skatīties bija deju Krišna un Prada un čigānu deju Kuranta, jo pirms tām dejotāja rādīja žestus un pozas, izskaidrojot to nozīmi, bet pēc tam to visu izdejoja. Tad tas bija ne vien skaists priekšnesums, bet tiešām izdejots stāsts, kura saturam sekoju līdzi, mēģinādama atcerēties, ko katrs žests nozīmē un pauž dejā.

Paldies lieliskajiem ciemiņiem Vijai Vētrai un rakstniecei Norai Ikstenai, pasākuma rīkotājiem Veronikai un Edgaram Milleriem, kā arī Margitai Gailītei par to, ka Mazirbi šajā vakarā bija skārusi pasaules elpa!

Diānas Siliņas teksts,

Daiņa Kārkluvalka foto 

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotās galerijas
Pasaules elpas pieskāriens Mazirbē

Atslēgvārdi
Mazirbe, kultūra
Komentāri
Ingems Flamingems pirms 3140 dienām (23.08.2015. 02:27)

Noklausijos ar apbrīnu "Ciparnīcas" Diāns stāstīto, kura tur bij, un rādij man pat- KĀ Vija atveidoj šo un to. Pat atstāsts jau bij apbrīnojams:D
VijVētr ir man autoritāt kopš reiz pirms gadiem klausijos šo LR-1. Un Tagad vēl 92-os! Šķiet vaj Vija nav ievietojam GinesrekordGrāmatā kā vissenākā dejotāja vēl uz skatuves? Kā savLaik ĒvaldValters- kā senākais spēlejošais aktiers. Vaj vismaz- senākā indiešDeju dejotāj? LaiGan- pavisam iespejams ka Indijā ar vēl tik senas ir, jo deja ir labVēlig gan garam gan miesai un paildzin labVeselīb & mūžu.
IxtenNorens ar man tāda kā bišķ autoritāt;) Lai Dievs jūs svētī!

Redakcijai jau par šo komentāru ir paziņots
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com