Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Mīlestība ir uguns smalkajā pasaulē 01.09.2015. plkst. 09.37

Šādus vārdus sacīja māksliniece Rita Lele 29. VIII augusta pievakarē liedagā pie Kolkas tautas nama, kad skrējiens «Sirdspuksti jūrai» jau bija beidzies, bet uguns skulptūras vēl nebija iedegušās. «Senās uguns nakts», ko mūsu novadā svinēja ceturto reizi, pulcēja ap 60 skrējēju un vairākus simtus atbalstītāju un līdzjutēju Kolkas ciemā. Ar katru gadu šo pasākumu apmeklē arvien vairāk ļaužu, jo laikam jau tas uzrunā sirdi un dvēseli, savukārt   jūra emocijas pastiprina un rada īpašu noskaņu.

Šis atkal ir notikums, kas skaisti un dabiski vieno ļaudis. Skrējiens sākas Dundagas pagastā simboliski pie novada zīmes, tālāk virzās cauri Dundagai, Nevejai un Mazirbei uz Kolku. Norisē iesaistās dalībnieki no visa novada, skriet gribētāji laikus pieteikušies Smaidai Šnikvaldei un Aigai Ūdrei, par kultūras jomu gādā gan dundadznieces Smaida un Ruta Bērziņa, gan kolcinieki Aldis Pinkens, Inora Sproģe  un Dzintra Tauniņa.

Izstāde Kolkas tautas nama kafejnīcā ir labs sākumpunkts, gaidot skrējējus lāpnešus no raga gala. Tematiski Vaides mākslinieču Maijas Ģērmanes, Ritas Leles un Gitas Šmites darbus vieno apcerīgums, klusā daba, bet izcelt gribas brīnišķīgo ideju R. Leles gleznu «Mīlestības skolotājs» ievietot telpas padziļinājumā, tā tiešā un pārnestā nozīmē radot papildu dimensiju, altāra sajūtu.

Un kāda jauka sakritība, pēc dažām minūtēm šķērsojot kāpu, pirmais, kas paveras skatienam, ir «vēl viena klusā daba» — milzu Mēness virs jūras, dāvana visiem, kas ieradušies.

Pludmale ir cilvēku pilna. Daudzi ir atsaukušies aicinājumam iedegties par vienotību Baltijas jūras krastā, par piederību savai tautai un novadam, ar uguns liesmām atgādinot sev un citiem, ka vienotāja jūra ir arī sargājama. Atskrien izturīgākie skrējiena dalībnieki, kā Pirvitu ģimene, Vilnis Iesalnieks, Ģirts Treinovskis un vēl daudzi citi. Liedagā ar lāpām rokās ugunīgus rakstus izvij «Sensus» dejotājas no Dundagas, pēc tam dzied Dundagas pagasta jauktais koris. Inora ar tautas dziesmas rindām piemin mūsu tautai tik nozīmīgo Sauli, bet Kolkas pagasta pārvaldnieks Aldis skaita stipros vārdus, ko atkārto visi pārējie, — vārdus, kas atgādina mūsu sūtību, mūsu patību, mūsu vēsturi un aicina būt nelokāmiem nākotnē.

Īpašu pateicību saņem skrējiena jaunākais un vecākais dalībnieks. Jaunākais ir trīsgadnieks Rafaels Dambergs, kas pēc dižā veikuma ir acīm redzami noguris un apmulsis, bet  cienījamākā skrējēja gods gan pēc statusa, gan vecuma tiek novada vadītajam Gunāram Laicānam.

Blakus man nostājušies divi jaunieši no Šveices. Raugu viņiem vienkārši izstāstīt notiekošo, reizē izvaicājot pašus. Viņi ar divriteņiem apceļo Eiropu, un Latvija ir sestā un pēdējā valsts. Te viss esot brīnišķīgi! Apmetušies Dženetas Marinskas kempingā un šeit atnākusi baudīt pēdējo vakaru. Līdz šim īstu patriotisma saviļņojumu esmu jutis dažreiz ārzemēs, kad pēkšņi ir jāpārstāv sava valsts. Tagad ko līdzīgu jūtu tepat Dzimtenē, — kad ciemiņiem jāskaidro notiekošais, kad mūsu acu priekšā iegaismojas lielais ugunskurs un nedaudz vēlāk arī Jāņa Kovaļčuka veidotās ugunsskulptūras, kad noslēgumā dziedam kopā «Pūt, vējiņi!». Tās sajūtas nevienam ārzemniekam izstāstīt nevar, bet viņu klātbūtnē es pats vairāk jūtos latvietis.

Pēc tam ir Andra Ērgļa un Jāņa Strazda koncerts pie tautas nama — tiešām kupli apmeklēts. Var tikai apbrīnot, kā Aldis pratis izmantot tehniskās iespējas, radot arī gaismas tēlus.

Un tad jau bija pienākusi kārtai arī ballei.

Paldies visiem par sagādātajiem svētkiem!


Alnis Auziņš

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotās galerijas
Senās uguns nakts

Atslēgvārdi
kultūra
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com