Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Liedagā pamanīts roņu mazulis. Kā rīkoties? 10.03.2017. plkst. 09.45

  • Ronēni pie mums Latvijas piekrastē nonāk, jo siltās ziemās kā šī, kad Baltijas jūras līci pilnībā neklāj ledāji, roņu mātēm mazuļi jādzemdē ierobežotā platībā uz mazām saliņām (lielākoties Igaunijas teritorijā), nevis kā būtu paredzēts — uz ledājiem. Saliņās burzmā pastāv ļoti liels risks roņu mazuļus pazaudēt. Pēc kāda laika pazuduši roņu mazuļi, saprotot, ka ir palikuši vieni, dodas jūras ūdeņos meklēt barību un  izklīst pa visu Rīgas jūras līci.
  • Lielai daļai šādu mazuļu ir mazas iespējas iespējas izdzīvot. Viņi nav paspējuši ar mātes pienu uzņemt vajadzīgās uzturvielas pienācīga taukādas slāņa uzaudzēšanai, kas palīdz aukstajā ūdenī izdzīvot. Tādēļ viņi piekrastē izlien sasildīties un uzkrāt spēkus.
  • Ieraugot piekrastē roņu mazuli, svarīgi atšķirt veselīgus, savvaļā izdzīvot spējīgus ronēnus no tādiem, kas ir novārguši, dažreiz pat ievainoti un pašu spēkiem vairs nevar izdzīvot. Ja ronēns ir apaļīgs un veselīgs, tas jāatstāj mierā un jāturas no tā pa gabalu. Nekādā gadījumā nedrīkst to dzīt jūrā, bakstīt, grūst vai kā citādi aiztikt.
  • Ja ronēns izskatās novārdzis, nevis vienkārši aizmidzis, vai pat ievainots, jāzvana mums uz Dabas aizsardzības pārvaldi pa tālruni 29198590, mūsu speciālisti novērtēs situāciju un, ja vajadzēs, sazināsies ar Rīgas Zooloģisko dārzu. Iedzīvotājiem pašiem pludmalē atrastos ronēnus nav ļauts glābt.
  • Būtiski atcerēties — ja pastaigā līdzi ir suns, tas jāved pavadā, un jāraugās, lai mīlulis netiek klāt pie ronēna. Suņi nereti novārgušiem ronēniem rada vislielākos draudus, tos sakožot. Jāatceras arī, ka ronēns var būt slims ar kādu infekcijas slimību, ar kuru tad var inficēties arī kodējs.
  • Palkāts
    Palkāts

 

Andra Ratkeviča,
Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas dabas izglītības centra vadītāja
t.28385025, www.daba.gov.lv

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
daba, SNP
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com