Lībiešu krasta tūrisma uzņēmēju praktiskās nodarbības 13.11.2017. plkst. 14.27

Latvijas un Igaunijas pārrobežu projektā «UNESCO — tourism» Dundagas novadā turpinās tūrisma uzņēmēju — pakalpojuma sniedzēju praktiskie semināri par tūrisma maršruta izstrādi.

7. novembra praktiskajā seminārā Dundagas un Ventspils novada tūrisma uzņēmēji apmeklēja vairākus tūrisma pakalpojumu sniedzējus Ventspils, Alsungas un Kuldīgas novados, kur piedalījās praktiskajās nodarbībās un iepazinās ar suitu piedāvājumu tūristiem. Seminārā piedalījās tūrisma jomas pakalpojuma sniedzēji, lībiešu organizācijas pārstāvji, tūrisma informācijas centra pārstāve, LLTA «Lauku ceļotāja» pārstāve un «UNESCO — tourism» Dundagas novada projekta vadītāja.
Semināra dalībnieki no Kolkas dodas uz Jūrkalni. Pirmais praktiskā semināra apskates objekts ir viesu nams «Imantas». Tas atrodas vecās Labraga muižas teritorijā, Rīvas upes ielejas stāvajā krastā. Ingus Antanovičs stāsta par viesu nama vēsturi un piedāvājumu klientiem. Bez jau ierastā piedāvājuma, viesiem ir iespēja rudens pusē jūrā ķert butes, bet no novembra līdz janvāra beigām klientiem piedāvā piedalīties licencētā nēģu zvejā Rīvas upē ar sekojošu nēģu cepšanu un ēšanu.
Otrs apskates objekts ir Alsungā, kur dalībniekiem jāveic praktisks uzdevums ir Mežvidu labirints, kur Daiga Kalniņa ar ģimeni izveidojusi Latvijā lielāko labirintu. Tajā var izstaigāt kādu no tematiskajiem līkločiem. Interesants stāstījums par to, kā gada laikā var izveidot ļoti interesantu tūrisma piedāvājumu, sasaistot informācijas un dažādu zinātņu apguvi ar izklaidi.
Alsungas novada «Sarkanās skolas» ēkā semināra dalībniekiem notiek Rutas Sokolovskas prezentācija par sklandu raušu cepšanu pēc senas suitu receptes. Šajā pašā ēkā atrodas Alsungas muzejs, kur muzeja vadītāja Inga Bredovska iepazīstina ar muzeju un demonstrē suitu tautas tērpu, trako drānu, ragu lakatu, košās zeķes un varenās saktas.
Semināra dalībniekiem tiek prezentēta radošā darbnīca austuve, kurā Dace Martinova iepazīstina ar Austuves darbību un informē par arvien pieaugošo tūristu plūsmu, kuri vēlas izzināt senās amatu prasmes, piemēram, aušanu. Keramikas darbnīcu prezentē Vija Bikste.
Šajā ēkā iepazīstam Natālijas Rutules tūrisma piedāvājumu — meistarklases «Skaistumam un veselībai», interesants tūrisma piedāvājums meditācijai, sevis izzināšanai. Ir iespēja doties vietējās dabas ainavu izzināšanas pārgājienos.
Suitu amatniecības un kultūras telpā «Suitu rija», kuru vada Inga Šēna-Laizāne mūs iepazīstina ar tūrisma pakalpojumu piedāvājumiem. «Suitu rija» ir radošā darbnīca un tautastērpu radīšanas vieta.
Spēlmaņu krogā, kas atrodas pašā Alsungas centrā semināra dalībniekiem notiek praktiskas nodarbības — pusdienu gatavošana, kurās gatavojam ķiļķenus un vārām žāvētas gaļas buljonā uz ugunskura. Kroga saimniece Mairita Slavinska un semināra dalībnieki paši sarūpēja īsteni suitisku ēdienu.
Gudeniekos apskatām Basu tautas namu, iepazīstam nama un ciema vēsturi. Mums stāsta par iecerēm un tautas namam paredzētajām investīcijām projektā «Unesco — Tourism».
Semināru noslēdzam Kuldīgas novada Maras muižā ar šīs vēsturiskās un omulīgās muižas iepazīšanu. Saimniece Ilga Pranča-Hartingera dalās tūrisma pakalpojuma sniegšanas pieredzē.
LLTA «Lauku ceļotājs» pārstāve Katrīna Seržante prezentēja un dalījās idejās, kā tūrisma uzņēmējiem veidot savstarpējo sadarbību un izveidot kopēju tūrisma piedāvājumu, kā arī iepazīstināja ar grozījumiem likumdošanā saistībā ar komplekso pakalpojumu precizēšanu.
Pēc semināra dalībnieki atzina, ka iegūtā pieredze palīdzēs tūrisma uzņēmējiem veidot savstarpēju sadarbību. Šādi praktiski semināri ir vērtīgi, lai iepazītu projekta partneru un kaimiņu — suitu uzņēmēju piedāvāto. Suitu novads un Lībiešu krasts Latvijā pārstāv unikālas dzīvas kultūras, kuru tradīcijas joprojām caurvij vietējo iedzīvotāju ikdienu, tādēļ šāds praktiskais seminārs dod iespēju salīdzināt tūrisma piedāvājumus un veidot sadarbības tīklu, nodrošinot kompleksu tūrisma piedāvājumu. Ar tūrisma palīdzību varam novērst šo unikālo kultūras vērtību izolēšanos šaurās kopienās, tā vietā piesaistot jaunus interesentus un iespējamos tradīciju pārmantotājus.
Praktiskās nodarbības tika rīkotas Igaunijas–Latvijas Programmas projektā «Mazo etnisko kultūrtelpu attīstība un popularizēšana kā tūrisma galamērķis».
Šī publikācija atspoguļo autora viedokli un Igaunijas-Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.
Ilze Šteine,
projekta «Unesco – tourism» Dundagas novada projekta
vadītāja
Dalies ar šo rakstu:
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: