Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Kukaiņu naktī gaismosim kukaiņus un iepazīsim nakts lidoņus 02.08.2018. plkst. 08.45

Aicinot ikvienu piedalīties aizraujošajā kukaiņu gaismošanā un nakts lidoņu iepazīšanā, Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Latvijas Entomoloģijas biedrību sestdien, 4. augustā plkst. 21.00 Slīteres Nacionālajā parkā (SNP) aicina uz Kukaiņu nakti.

Pasākums iecerēts kā īpašs noslēgums nacionālā parka 95 gadu  jubilejas konferencei, kas norisināsies tajā pašā dienā pie Šlīteres bākas.

«Augusta siltās naktis ir laiks, kad kukaiņu pētnieki jeb entomologi «gaismo», cerot, ka uz gaismu atnāks kāds retums. Kur gan citur notikt kukaiņu gaismošanas nakts pasākumam, ja ne pie Šlīteres Zilo kalnu kraujas – slavenākajā vietā Latvijā, kur no civilizācijas paslēpušās mazās, citviet jau izzudušās radības?» pauž pasākuma vadītājs entomologs Kristaps Vilks.

Viņš stāsta, ka kukaiņu naktī ikviens varēs piedalīties improvizētā gaismas priekšnesumā, galvenajās lomās iejūtoties tauriņiem, vabolēm, sienāžiem un citiem kukaiņiem. Tā būs iespēja ieklausīties pētnieku stāstos par kukaiņu dzīvi, uzzinot, kā patlaban klājas retajām vabolēm, tauriņiem, mušām, odiem, blaktīm, bitēm, lapsenēm un citiem, kas sastopami ik uz soļa, bet ir tik sīki, ka ikdienā tos nemanām.

«Tā būs lieliska iespēja apskatīt kukaiņus lielākā palielinājumā un piedalīties kukaiņu gaismošanā, kas atklāj visdažādākos to naktsdzīves noslēpumus,» pauž K. Vilks. Pasākumā paredzēta arī došanās naksnīgā pastaigā pa Šlīteres taku. Tāpat ikviens interesents varēs uzkāpt arī slavenajā Šlīteres bākā un no tās augstumiem noraudzīties uz nacionālo parku nakts noskaņās.

Ieeja pasākumā ir bez maksas, taču pasākuma apmeklētājiem būtu vēlams ņemt līdzi lukturīti, bet kājās vilkt ērtus, laikapstākļiem atbilstošus apavus.

Slīteres Nacionālais parks kukaiņu ziņā ir viena no daudzveidīgākajām vietām Latvijā. Te sastopamas gan dienvidnieciskas Viduseiropas sugas, gan ziemeļnieciski Sibīrijas taigai raksturīgi iemītnieki. Daži kukaiņi, piemēram, sešus centimetrus garais lielais dižkoksngrauzis vai spīdīgais praulgrauzis, ir dabas retumi, kas simbolizē nacionālā parka lomu dabas daudzveidības saglabāšanā. Laiku pa laikam dabas pētniekiem nacionālajā parkā izdodas atklāt kādu līdz šim nezināmu kukaini vai atrast sugu, kas uzskatīta ar izzudušu.

Slīteres Nacionālais parks ir otra vecākā īpaši aizsargājamā dabas teritorija Latvijā aiz simtgadīgā Moricsalas dabas rezervāta. Parks dibināts 1923. gadā. Atzīmējot nacionālā parka 95. jubileju, tajā pašā dienā plkst. 15.00 pie Šlīteres bākas norisināsies konference,  kurā piedalīsies 11 dažādu jomu profesionāļi.

Konferencē plānots runāt par nacionālā parka ornitofaunas pētījumiem, izzināt, kā nacionālajam parkam ir klājies pēc 1992. gada lielā ugunsgrēka Bažu purvā, par to, kā klājas butēm un citām zivīm, cik rosīga ir kukaiņu pasaule. Ikviens varēs arī noskaidrot, ko senās fosilijas atklāj par bioloģisko daudzveidību senā pagātnē. Konferencē tiks runāts arī par nacionālā parka kultūrvēsturi – gaismā tiks celts senās akas stāsts, iepazītas līvu kultūrliecības. Pieteikties konferencei var līdz 3. augustam, aizpildot elektronisko reģistrācijas anketu https://ej.uz/Sliterei-95/. Sīkāka informācija – Pārvaldes mājaslapā www.daba.gov.lv.

Šajā dienā būs aplūkojama arī īpaša fotoizstāde «Slīteres Nacionālā parka kukaiņi», kas ļaus ielūkoties krāsainajā seškājaiņu pasaulē. Fotoizstādes autors ir vietējais iedzīvotājs, dabas vērotājs un fotogrāfijas entuziasts Mareks Ieviņš.

Konference, kā arī Kukaiņu nakts aktivitātes tiek organizētas projektā «Nacionālie parki laiku lokos», lai stiprinātu Latvijas sabiedrības piederības sajūtu un mīlestību pret savu zemi un vairotu izpratni par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju lomu dabas un kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanā nākamajām paaudzēm. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.


Informāciju sagatavoja:

Baiba Ralle,
Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas izglītības centra «Meža māja» dabas izglītības darba speciāliste
baiba.ralle@daba.gov.lv
Tālr.: 28611079

 

Papildu uzziņām:

Andra Ratkeviča,
Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas izglītības centra «Slītere» vadītāja
andra.ratkevica@daba.gov.lv

Tālr.: 28385025

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
daba, SNP
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com