Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Kolkas kultūras sirdī 30.12.2015. plkst. 11.31

26. XII Kolkas tautas namā pulcējās kolcinieki un ciemiņi, lai kopā nosvinētu tā 60. jubileju un lībiešu dziesmu ansambļa «Laula» 15. dzimšanas dienu.

Par vēsturisko Ziemassvētku dienu, kad, uz kluba atklāšanas pasākumu braucot, kupenā pie Kolkas baznīcas iestiga zivjrūpniecības ministra Budes mašīna, atgādināja gan uz ekrāna skatuves dibenā  redzamais Kolkas attēls ar krītošām un tiešām kustīgām sniegpārslām, gan Kolkas pagasta pārvaldes vadītāja Alda Pinkena efektīgais uznāciens tā laika apģērbā, pižikā un filca zābakos, gan viņa uzruna, lai mēs, biedri, nedaudz pagaidām, tūliņ jau klubu atklās...

Kad viņš atkal bija pārtapis par 21. gs. Kolkas pārvaldnieku, Aldis teica, ka nevar vien nobrīnīties, cik tautas nams labi uzcelts un cik tas atbilstošs mūsdienu tehnoloģiju un mākslas piedāvājumam.

Lielās pilsētas lepojas ar koncertzālēm, teātriem un klubiem, bet mazā ciemā tas viss koncentrējas vienuviet, Kolkā — tautas namā, kur aktīvie, radošie un mākslinieciski noskaņotie cilvēki var izpausties un iepriecināt arī citus. «Varam būt lepni, ka mums ir šāds tautas nams», uzsvēra Kolkas pārvaldnieks. Tāpat viņš pauda prieku par otru jubilāru — ansambli «Laula», kas ne tikai ar saviem priekšnesumiem priecē Kolkā, bet daudzina ciema vārdu arī ārpus tās.

Simboliski, ka interesi par Kolkas tautas nama pagātni izrādīja divi labi dziedātāji, pavisam jaunie kolcinieki — Anna Jansone un Miks Kehers, bet tā vēsturē ieskatīties palīdzēja gan Mika vecmāmiņas Skaidrītes Keheres, gan kādreizējā kluba vadītāja Oļģerta Mauriņa atmiņas, gan senāku un jaunāku laiku albumu pāršķirstīšana, ko visi arī varēja aplūkot uz ekrāna. Ar veco laiku un mūsdienu tautas nama darbību iepazīstināja tā vadītāja Inora Sproģe.

Apbrīnas vērta ir mazā ciema kultūras dzīves daudzveidība un bagātība. Pašlaik tā paspārnē darbojas ansamblis «Laula», pensionāru ansamblis «Sarma» un viens no Kolkas koklētāju ansambļiem. Pasākumus kuplina arī pagasta jauktā kora dziedātāji, bērnudārza «Rūķītis» mazie dejotāji, Mūzikas skolas audzēkņi, Kolkas pamatskolas pūtēju orķestris. Par visiemīļotākajiem pasākumiem uzskatāmi Jūras svētki, valsts svētki un novada dziedošo talantu koncerti. Populārs ir arī stafetes skrējiens «Sirdspuksti jūrai». Taču pasākumu ir krietni vairāk, piemēram, visu triju Baibas Šuvcānes grāmatu atklāšanas svētki notikuši Kolkas tautas namā. Ciemā svin gan Lieldienas, gan ieskandina Jāņus, gan Lāčplēša dienā iet lāpu gājienā, gan pirms Ziemassvētkiem iededz ciema eglīti. Šī gada 4. V tautas nama zālē pulcējās 150 koklētājas no visas Latvijas, lai sniegtu skaistu koncertu. Kolkā ciemojušies daudzi Latvijā pazīstami mākslinieki, kā Vītolu ģimene, Miks Dukurs, Agris Daņiļēvičs un deju grupa «Dzirnas», Andris Ērglis.

Koncertā varēja pārliecināties, ko spēj Kolkas pašdarbnieki. Par to liels paldies pienākas gan Inorai, gan Dzintrai Tauniņai, gan Evitai Ernštreitei. Ansamblis «Laula», šī vakara otrs gaviļnieks, dziedāja gan latviski, gan lībiski, gan parādīja kādu lībiešu rotaļu. Tā vadītāja Dzintra Tauniņa atklāja ansambļa moto: «Viens par visiem, visi — par vienu!» un «Kāds putns, tādas dziesmas». Koncertā piedalījās arī grupas «Nurmorkestõr» pārstāvji: Jānis Mednis, Reinis Zumbergs, Linda Zonne–Zumberga un Monta Kvjatkovska.

Kā jau jubileju reizē, bija gan ziedi, gan dāvanas, un pelnīti! Vairākkārt izskanēja vārdi, ka tautas nams ir ciema kultūras sirds.

Īpaši aizkustinošs bija Rērihu ģimenes dāvinājums tautas namam — 1986. gadā pēc zvejnieku kolhoza «Bangas» vadības pasūtījuma Irēnas Lūses gleznotais Viestura Rēriha portrets, ko pats Viesturs bija nolicis kaut kur nost un par ko teicis — lietojiet to, kad manis vairs nebūs. Viesturam šogad būtu apritējusi 40. darba jubileja... Par savu darbu viņš ir sacījis: «Es dzīvoju šiem bērniem». Pēc šī dāvinājuma kora izpildījumā kā veltījums un pateicība Viestura mūža darbam skanēja Ulda Marhilēviča dziesma «Tava sirds ir tavas mājas», kurā solo izpildīja Viestura meita Iveta Bordjuga un Didzis Otomers. «Tava sirds ir tavas mājas. / Viss, kas labs, ir mūžam dzīvs» — arī tādi vārdi ir dziesmā.

Noslēgumā Inora pateicās visiem, kas finansiāli atbalstījuši kultūras dzīvi Kolkā — Dundagas novada domei, SIA «Līcis–93» Kolkas ceha vadītājai Regīnai Rūmniecei, starptautiskajiem Rotari klubiem, Ērikam Stendzeniekam, Andrim Līcim, uzņēmumiem «Latvijas Gāze» un «Rīgas brīvostas flote» un daudziem citiem. Viņa aicināja, lai visiem dziedātājiem un spēlētājiem pievienojas tie cilvēki, kas reiz bijuši saistīti ar Kolkas kultūras namu, gan arī tie, kas vēl šodien aktīvi darbojas kultūras norisēs. Un kur nu Kolkā bez dziesmas!? Visi vienojās Ziemassvētku korālī «Klusa nakts, svēta nakts». 

Diānas Siliņas teksts, Ineses Dāvidsones foto 

 

 

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotās galerijas
Kolkas tautas nama jubilejā

Atslēgvārdi
Kolka, kultūra, svētki, mūzika
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com