Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Kolkas bākas ansamblis iekļauts valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā 18.01.2016. plkst. 15.51

Kolkas bākas ansamblim piemīt unikāla kultūrvēsturiska vērtība, kas ietver gan vēsturiskās, arhitektoniskās un  ainaviskās vērtības, gan vērtību no industriālā mantojuma viedokļa, ko no 14. I apstiprina arī valsts nozīmes industriālā pieminekļa statuss.

Kolkas bākas ansamblis atrodas apmēram 5 kilometrus no sauszemes uz vienīgās Latvijā mākslīgi būvētās salas Baltijas jūrā — laukakmeņu bēruma, kas papildus nostiprināts ar betona klučiem. Uz mūra betona pamatnes uzbūvēta astoņstūra laukakmeņu mūra aizsargsiena apmēram 4–5 metru augstumā, kas aizsargā bākas ansambli no jūras viļņiem. Salas veidošanas darbi uzsākti 1873. gadā, 1884. gadā inženiera Bezes vadībā vadībā Pēterburgā izgatavotās saliekamās metāla konstrukcijas uzstādītas uz salas. Bākas torņa augstums kopā ar laternu ir 21 metrs. Torņa iekšpusē ir spirālveida metāla kāpnes, saglabājušās vēsturiskās  durvju vērtnes un torņa iekšējā metāla konstrukcija.

Bākas ansamblim ir izteiksmīgs, no tā celšanas laika  bez būtiskām izmaiņām saglabājies ārējais veidols, un nemainīgs lietošanas veids — bākai vēl joprojām ir svarīga funkcija kuģošanas drošības nodrošināšanā vienā no bīstamākajām vietām Irbes jūras šaurumā. Iekļaujot Kolkas bākas ansambli aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, speciālisti ir definējuši šādas saglabājamās vērtības: ārējais veidols, apbūve, bākas torņa konstruktīvais risinājums un apjoms, iekštelpu iekārta, akmeņu bērums ar betona stiprinājumiem un viļņlaužiem — betona tetrapodiem, astoņstūra laukakmeņu aizsargsiena ar vārtiem, miglas zvans ar balsta konstrukciju. Lai nodrošinātu bākas funkcionēšanu, nākotnē būs pieļaujami pārveidojumi, kas saistīti ar bākas darbības nodrošināšanu, tostarp vēlāka laika un pārbūvēto ēku pārveidošana, kas iekļausies kopējā vidē, nodrošinot Kolkas bākas ārējā veidola, oriģinālo konstrukciju un oriģinālo materiālu lietojuma, kā arī kopējā vizuālā tēla saglabāšanu.

Jūrā, pretī Kolkas baznīcai, atrodas kuģa vraks «Kolkas vraks I», kas ir vienīgais kuģa vraks, kam piešķirts valsts aizsargājama pieminekļa statuss. Jaunatklāta objekta statuss 2015. gadā piešķirts kreisera «Bremen» vrakam. Ir skaidrs, ka jūra slēpj vēl daudzus atklājumus un valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksts arī turpmāk tiks papildināts ar objektiem, kas atspoguļos jūrniecības un zemūdens mantojumu.
 

Uzziņai:

  • Tetrapods ir masīvs veidojums ar četriem atbalsta izvirzījumiem no akmens, metāla vai betona (http://tezaurs.lv/).
  • Kolkas bāka līdz 1920. gadam vēstures avotos un literatūrā dēvēta par Domesnes bāku.
  • No 1994. gada bāka darbojas ar saules baterijām.
  • 1. pasaules kara gados bākas gaismas iekārtas aizvestas uz Tallinu, kur pazudušas, 1926. gadā pie bākas uzstādīja 0,8 m augstu a/s «Tērauds» izgatavotu miglas zvanu, kas saglabājies līdz mūsdienām.


Informāciju apkopoja Alma Kaurāte-Java, fotogrāfijas autore Baiba Ekere

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
līdzdalība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com