Kā dzīvojam un strādājam dabas aizsardzības – nacionālo parku teritorijās 26.06.2018. plkst. 09.45

8.jūnijā Dundagas pilī notika biedrības «Ziemeļkurzemes biznesa asociācija» organizēts seminārs Iespējas un izaicinājumi – dzīve nacionālajos parkos ES ELFLA starptautiskā sadarbības projektā Ilgtspējīga tūrisma attīstības principu ieviešana nacionālo parku/aizsargājamo dabas teritoriju reģionos. Šajā projektā ir iesaistījušās 9 vietējās rīcības grupas no Latvijas, Igaunijas, Slovēnijas un Portugāles. Latvijā mūsu sabiedrotais ir Cēsu rajona partnerība, kuras teritorijā atrodas Gaujas nacionālais parks. Konferencē piedalījās 20 uzņēmēji un tūrisma organizatori, kas saistīti ar dzīvi vai uzņēmējdarbību Gaujas Nacionālā parkā.
Konferenci atklāja Dundagas novada domes priekšsēdētājs Aldis Felts un piedalījās visā konferences darbībā. Uzaicinātie lektori no Gaujas un Ķemeru Nacionālā parka stāstīja par pieredzi, kādu ir ieguvuši sadarbībā ar vietējiem iedzīvotājiem un uzņēmējiem.
Andris Klepers iepazīstināja ar uzņēmēju sadarbības modeļa Enter Gauja izveides ceļu un ieguvumiem.
Agnese Balandiņa stāstīja par Eiropas ilgtspējīga tūrisma hartu un tās ieviešanu Ķemeru Nacionālajā parkā. Ķemeru Nacionālais parks ir vienīgais Latvijā, kas saņēmis EUROPARK sertifikātu un kurā ir ietverta atsevišķa atbalsta programma sadarbībai ar parka iedzīvotājiem un uzņēmējiem. Tajā apstiprināto principu ieviešana ļoti noderētu arī Slīteres Nacionālā parka administrācijas darbībā, uz ko norādīja diskusijās iesaistītie uzņēmēji.
Asnāte Ziemele iepazīstināja ar «Lauku ceļotāja» aktivitātēm UNESCO – tūrisms projektā, kura ietvaros tiek izcelta mūsu puses Lībiešu kultūrtelpa un tās identitāte.
Jānis Dambītis akcentēja Kolkasraga unikalitāti un izstāstīja pieredzes stāstu par ceļu uz pilnību un nākotnes iespējām. Viena no nākotnes iespējām ir popularizēt Tumšās debesis, kas jau ir kļuvušas par lielu retumu. Cilvēki, kas pastāvīgi dzīvo pilsētās, nemaz nevar iedomāties kā izskatās zvaigžņotas debesis. Aicinājums tās aplūkot var kļūt par jaunu tūrisma piedāvājuma produktu. Mūsu mazā apdzīvotība sniedz mums šo iespēju.
Baiba Šuvcāne ar vēstures iemūžinātiem un mūsdienu foto deva ieskatu Lībiešu krasta vērtībās, to savdabībā un nākotnes redzējumā.
Andis Liepa iepazīstināja ar nevalstiskas organizācijas – Ķemeru Nacionālā parka fonda darbību un tā devumu kā dabas vērtībām, tā arī vietējiem iedzīvotājiem.
Konferences gaitā notika divas paneļdiskusijas, kurās piedalījās iedzīvotāji un uzņēmēji no Slīteres, Gaujas un Ķemeru Nacionālo parku teritorijām.
Dažas atziņas – citāti no šīm diskusijām:
- Ceļotāju dienas dod iespēju reklamēties, tas ir mārketinga pasākums. Tam ir jānotiek nesezonā.
- Ir labi dzīvot un strādāt tūrisma jomā nacionālā parkā, jo tas dod papildus iespējas.
- Pašreizējie vasarnieki ir jāpadara par vietējiem iedzīvotājiem. Ir iespējams attālinātais darbs.
- Pašiem vietējiem iedzīvotājiem ir jācildina savas vērtības. Uzņēmējdarbībai nevajag īpašus noteikumus, jāattīsta komunikācija.
- Visiem iedzīvotājiem ir jāmāca uzvedība dabā, lai pašiem to nezinot nekaitētu dabas vērtībām. Diemžēl kopējais ceļotāju kultūras līmenis ir pārāk zems. Cilvēki brauc uz skaistumu, bet tā īsti nenovērtē, neapzinās to. Attieksme jāaudzina jaunai paaudzei – ģimenē, skolā, sabiedrībā.
- Slīteres Nacionālā parka teritorijā īpaši aizsargājamais biotops ir arī cilvēks. Nevajag pārspīlēt. Zeme nav muzejs – zeme ir vietējam iedzīvotājam.
- Aprobežojumiem dabas teritorijās ir jābūt pamatotiem un labi izskaidrotiem vietējiem iedzīvotājiem un uzņēmējiem. Vajadzētu izvairīties no pārspīlējumiem no aizsardzības viedokļa, jo tas rada negatīvu nostāju.
Visu konferences lektoru prezentācijas ir apskatāmas biedrības “Ziemeļkurzemes biznesa asociācija” mājas lapā www.ziemelkurzeme.lv sadaļā Publikācijas.
Gunta Abaja,
Biedrības «Ziemeļkurzemes biznesa asociācija»
koordinatore
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: