Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Izstāde «Tu esi. Tu vari» Dundagā 04.02.2015. plkst. 14.32

3. II Dundagas bibliotēkā atklāja Jura Bērziņa–Soma fotogrāfiju izstādi «Tu esi. Tu vari», kurā iemūžināti sportisti 2012. gada Londonas paraolimpiskajās spēlēs un kas tapusi ar bankas «Citadele» atbalstu. Izstāde skatāma līdz 27. II.

Izstādē iepriecināja ne vien kvalitatīvās fotogrāfijas, bet arī autora interesantais stāstījums, kurā uzmanīgi ieklausījās 11. klases skolēni. J. Bērziņš–Soms vispirms ieskatījās paraolimpisko spēļu vēsturē. To aizsākumi meklējami 1948. gadā, kad Anglijā notika sporta sacensības II pasaules kara veterāniem ar muguras traumām. Fotogrāfs norādīja, ka arī tagad pasaulē ir daudz cilvēku, kas cietuši autokatastrofās, dažādos citos nelaimes gadījumos un karos... Pirmā cietušajam noteikti ir zaudējuma sajūta. Taču, kamēr cilvēks ir dzīvs, nekas nav zaudēts! Ja arī kaut kas gadījies, dzīve nebeidzas un jādzīvo tālāk. To pierāda paraolimpisko spēļu dalībnieki. Viņi ir paraugs visiem cilvēkiem. Ir vērts palasīt šo sportistu dzīves stāstus!

J. Bērziņš–Soms paraolimpiskajās spēlēs kā fotogrāfs Londonā piedalījies pirmoreiz. Pirmajā dienā ievērojis — kādam sportistam nav vienas kājas, citam — vienas rokas, bet otrajā dienā skatījies, kā cilvēki sacenšas. «Viņi nemokās, viņi ir priecīgi. Stadions pārpildīts — 80 000 skatītāju», teica fotogrāfs. Par visbēdīgāko foto viņš atzina to, kurā redzams sportists, kas spēlē bočia. Tā ir spēle, kurā piedalās tie, kam neklausa ne rokas, ne kājas. Viņi bumbiņu raida ar speciālu ierīci, kura piestiprināta pie galvas, dažkārt ripina to arī ar mēli.

Kā pastāstīja J. Bērziņš–Soms, norādot uz vairākām fotogrāfijām, paraolimpiskajās spēlēs futbolā gandrīz viss arī ir kā futbolā. Neredzīgo futbolistu spēles ar skanošo bumbu bijušas gana aizraujošas. Vienīgie redzīgie bijuši abu komandu vārtsargi, iespējams, arī tiesneši. Lai neredzīgie sportisti cīņas karstumā negūtu traumas, ap sportista galvu izveidots īpašs aizsargvalnis.  

Fotogrāfs iemūžinājis arī mirkli, pirms mūsu Aigara Apiņa raidītā lode lidos pasaules rekorda attālumā un viņš Latvijai izcīnīs zelta medaļu. Tāpat brīdi piepildītajā Londonas olimpiskajā stadionā, kad uz tablo redzama čempiona Aigara Apiņa seja, cilvēki stāv kājās un skan Latvijas himna... Kā vēstī fotoparaksts, « ..ne vienam vien mūsējam nobira asara, arī čempionam. Fotogrāfam arī…»

Novada domes priekšsēdētājs Gunārs Laicāns izteica prieku par izstādi un tur sastaptajiem jauniešiem. Viņš uzsvēra, ka cilvēku spējas ir neierobežotas, un aicināja aizmirst pie mums tik iemīļotos izteicienus: «Es nevaru», «Ko nu es...»

Savukārt sporta skolotāja Una Sila apsolīja izstādi parādīt visām klasēm, kam viņa māca sportu.

Diāna Siliņa

 

 

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
bibliotēka, kultūra
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com