Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

«Gulbīti, gulbīti, kustini kājiņas!» 05.05.2016. plkst. 06.17

Dabas aizsardzības pārvalde atbalsta vēsturisku ekspedīciju mazā gulbja aizsardzībai un aicina jauniešus piedalīties videoklipu konkursā.

Dabas aizsardzības pārvalde ir pievienojusies simtiem organizāciju, uzņēmēju un individuālu atbalstītāju no visas Eiropas, iesaistoties vēsturiskā ekspedīcijā, kas veltīta Eiropas mazākā gulbja aizsardzībai.

Gulbju lidojums būs pasaulē pirmais mēģinājums izsekot mazo gulbju (Cygnus columbianus bewickii) migrācijas lidojumam no gaisa. Lielbritānijas vides aizsardzības organizācijas Wildfowl and Wetland Trust pārstāve Saša Denča šī gada septembrī dosies ceļā ar motorizētu paraplānu, lai kopā ar mazajiem gulbjiem no to ligzdošanas vietām Krievijas polārajos apgabalos dotos vairāk nekā 7000 km garā lidojumā pāri 11 valstīm, arī Latvijai.

Motorizēts paraplāns – tas ir vienkāršs izpletnis spārna formā, kura saitēs būs iestiprināta Saša ar nelielu dzinēju jeb tā saucamo «propelleru» uz muguras. Lidojot tādā pašā ātrumā un augstumā kā gulbji, Saša sastapsies ar tiem pašiem pārdzīvojumiem, kādus savā garajā ceļā sastop šie putni — stipras vētras, jūru šķērsošanu un stindzinošu aukstumu. Sašas pieredzētajam gaisā būs iespējams sekot līdzi ar mūsdienu tehnoloģiju un satelīta palīdzību.

Savā ceļā Saša un viņas atbalsta grupa tiksies arī ar cilvēkiem, kas dzīvo mazā gulbja migrācijas ceļā — ziemeļbriežu audzētājiem, lauksaimniekiem, medniekiem u.c., un mēģinās noskaidrot, kādēļ mazā gulbja skaits pēdējo 20 gadu laikā ir samazinājies teju uz pus, un pašlaik sasniedz vien nepilnus 18 000 īpatņu.

Sašas ierašanās Latvijā plānota šī gada oktobrī. Iecerēts, ka viņa piedalīsies mazajam gulbim un mitrājiem veltītā seminārā, ko Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar gulbju pētnieku Dmitriju Boiko un biedrību Pie kraujas plāno rīkot Lubāna mitrāja informācijas centrā oktobrī. Savā ceļā pār Latviju Saša šķērsos arī citas mazajam gulbim nozīmīgas vietas.

Taču Latvijā mazajam gulbim veltītā kampaņa ir sākusies jau tagad — līdz pat 31. V 13–18 gadus veci jaunieši aicināti piedalīties videoklipu konkursā Gulbīti, gulbīti, kustini kājiņas!. Lai piedalītos konkursā, jādodas uz vietām, kur var novērot galveno akcijas varoni — mazo gulbi. Taču ceļojumu laikā jāmēģina novērot ne tikai minēto putnu, bet jāpievērš uzmanība arī citām dabas norisēm, tādējādi veidojot video, kas popularizēs aizsargājamās dabas teritorijas un veicinās izpratni par to pastāvēšanas nozīmi. Uzvarētāji varēs klātienē tikties ar Sašu Denču, kad viņa oktobrī šķērsos Latviju, kā arī video (protams, tikai ar autoru piekrišanu) publicēs akcijas Gulbju lidojums interneta lapā www.flightoftheswans.org. Būs arī pārsteiguma balvas no www.skyhunters.eu.

Konkursa darbus vērtēs žūrija, kas laureātus paziņos starptautiskās akcijas noslēguma pasākumā Lubāna mitrāja informācijas centrā 2016. gada oktobrī. Papildinformācija par akciju un konkursu var atrast interneta lapā www.daba.gov.lv.

Vairāk par ekspedīciju Gulbju lidojums var uzzināt interneta lapā www.flightoftheswans.org

 

Agnese Balandiņa,
Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas Dabas izglītības centra «Meža māja» vadītāja

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
daba
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com