Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Elektrības tirgus vaļā! 24.11.2014. plkst. 11.57

Ko tas nozīmē un kā jārīkojas?

3. III valdība nolēma pārcelt pāreju uz brīvu elektroenerģijas tirgu mājsaimniecībām. Brīvo tirgu atvērs 2015. gada 1. janvārī. Tas nozīmē, ka «viens elektrības piedāvājums visiem» beigs pastāvēt un elektrība kļūst par preci, ko turpmāk tirgos vairāki savstarpēji konkurējoši tirgotāji.  Iedzīvotājiem jāizvēlas piemērotākais piedāvājums.

Kāpēc jāatver elektroenerģija tirgus mājsaimniecībām?

Atverot elektroenerģijas tirgu, Latvija īsteno valsts attīstībai un iedzīvotājiem svarīgo enerģētiskās neatkarības mērķi — iespēju pirkt elektrību par izdevīgākām cenām Ziemeļvalstu tirgū. Izmantojot jaunizbūvētos elektroenerģijas piegādes ceļus, to vajadzīgajā apjomā piegādās uz Latviju, piemēram, no Zviedrijas vai Somijas caur Igauniju.

Nav papstiprinājušās bažas, ka atvērtajā tirgū nebūs pietiekamas konkurences. Konkurence starp tirgotājiem pastāv un pat saasinās. Gada sākumā gatavību tirgot elektroenerģiju bija izteikuši četri tirgotāji, pašlaik — septiņi, no kuriem trijiem — a/s «Latvenergo», SIA «Baltcom TV» un SIA «WIN Baltic» —jau ir spēkā esoši piedāvājumi, savukārt pārējie tirgotāji ar saviem elektrības piedāvājumiem iepazīstinās līdz gada beigām vai nākamajā gadā.

Līdzīgi kā, saglabājot tālruņa numuru, līdz šim izvēlējāties sev piemērotāko mobilo sakaru operatoru un tarifu plānu, jūs varat izvēlēties arī elektroenerģijas piedāvājumu. Pirmo reizi Latvijā elektrību varēs nopirkt kopā arī ar citiem mājoklī svarīgiem pakalpojumiem, piemēram, kā komplektu, kurā iekļauts arī internets, TV un telefons.

Elektroenerģijas piegādes ceļš līdz klientiem nemainās — jauni vadi un kabeļi nevienam nav jāvelk, skaitītāji nav jāmaina, jaunas kontaktligzdas mājokļos arī nav jāierīko. Visi tirgotāji izmantos valsts elektrotīklu, ko ikdienā uztur un attīsta a/s «Sadales tīkls». Elektrību līdz iedzīvotāju mājām kā līdz šim piegādās a/s «Sadales tīkls», tāpēc arī iedzīvotājiem reģionos nav atšķirības no iedzīvotājiem pilsētās — visi tirgotāji izmantos valsts kopējo elektrotīklu; nevienam tirgotājam jauni vadi un kabeļi līdz savu klientu mājoklim nebūs jāvelk.

Kas ir svarīgi un kā jārīkojas iedzīvotājiem?

Jums vajadzētu zināt elektrības vidējo mēneša patēriņu un termiņu, līdz kuram jāizdara izvēle. Savs ikmēneša patēriņš ir jāzina, lai spētu adekvāti izvērtēt tirgotāju piedāvājumus. Tas ir galvenais rādītājs, ap kuru veidojas tirgotāju piedāvājumi.

Otra lieta — piedāvājuma izvēles termiņi. Sava izvēle ir jāizdara līdz 15. XII, ja vēlaties mainīt tirgotāju un/vai kādu no tirgotāju piedāvājumiem jau no 101.01.2015. Ja nevēlaties neko mainīt vai neesat vēl iepazinies ar sev piemērotāko elektroenerģijas piedāvājumu, neuztraucieties — elektroenerģiju jums  nodrošinās esošais elektroenerģijas tirgotājs atbilstoši universālā pakalpojuma nosacījumiem. Tomēr ir jāņem vērā, ka tā var būt dārgāka, nekā tā būtu tad, ja klients būs izvēlējies piedāvājumu atbilstoši mēneša patēriņa.

Elektroenerģijas tirgotāju vai piedāvājumu varat mainīt katru mēnesi — par to jāvienojas ar jauno tirgotāju līdz iepriekšējā mēneša 15. datumam. Iesakām to darīt laikus, negaidot mēneša 15. datumu. Līdz tirgotāja vai piedāvājuma nomaiņai ir jāapmaksā visi līdzšinējie patērētās elektroenerģijas rēķini.

Kam jāpievērš uzmanība elektrības piedāvājumos?

Izvērtējot piedāvājumus, ir jāskatās uz vairākiem faktoriem, ne tikai 1 kWh cenu. Piemēram, kur elektrības rēķinu var apmaksāt lētāk. Pastāv liela atšķirība starp drukātu rēķinu pa pastu un elektronisku rēķinu, kā arī norēķinu iespējām tirgotāju portālos, kas rēķinu apmaksu nodrošina bez maksas, internetbanku, pasta nodaļu un bankas filiāli.

Ja jums ir vairāki objekti, piemēram, māja un vasarnīca ar atsevišķiem skaitītājiem, tos var apvienot vienā līgumā un rēķinā. Tā iegūsiet izdevīgāku elektrības cenu un ietaupīsiet, apmaksājot rēķinu. Par šādu iespēju jautājiet savam tirgotājam.

Informāciju par uzņēmumiem, kas tirgo elektroenerģiju mājsaimniecībām, varat iegūt portālos www.e-st.lv, www.sadalestikls.lv, kā arī rakstot uz st@sadalestikls.lv vai zvanot uz 80 200 403.

Kam sniegs valsts atbalstu?

Atverot elektroenerģijas tirgu mājsaimniecībām, ir padomāts, kā sniegt atbalstu tām sabiedrības grupām, kam to visvairāk vajag — trūcīgajām un maznodrošinātajām personām, kā arī daudzbērnu ģimenēm.

Daudzbērnu ģimenēm nodrošinās iespēju iegādāties 300 kWh mēnesī par elektrības cenu, kas līdzvērtīga līdzšinējam Starta tarifam. Lai saņemtu atbalstu, ir jāpiesakās a/s «Latvenergo» www.e-latvenergo.lv vai klientu apkalpošanas centros.

Savukārt trūcīgām un maznodrošinātām personām nodrošinās iespēja iegādāties 100 kWh mēnesī par elektrības cenu, kas līdzvērtīga līdzšinējam Starta tarifam. Lai saņemtu atbalstu, savas pašvaldības sociālajā dienestā jānoformē šādas personas statuss un turpat jāpaziņo a/s «Latvenergo» līguma numurs, uz kuru atbalstu attiecināt. Atbalstam papildus pieteikties nevajag, jo pašvaldības sociālais dienests visu vajadzīgo informāciju nosūtīs a/s «Latvenergo».

Papildinformācija

a/s «Sadales tīkls»

E-pasts: st@sadalestikls.lv
www.e-st.lv
www.sadalestikls.lv
twitter.com/sadalestikls
facebook.com/sadalestikls
Klientu servisa tel. 80 200 403
Bojājumu pieteikšanas tel. 80 200 404

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
nauda
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com