Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Dzīvosim saticīgi! 15.04.2014. plkst. 11.47

12. IV Mazirbē, Lībiešu tautas namā, kas šogad svin 75 gadu jubileju, pulcējāmies uz līvu savienības pilnsapulci.

Sinoptiķi solīja Kurzemē lietu, bet prognoze nepiepildījās — visu dienu mūs priecēja saule. Baidījos, ka zālē būs auksti, atcerējos — vienreiz te salu, taču Mazirbes grupas vadītājs un arī šī nama viesmīlīgais saimnieks Edgars Millers jau no paša rīta telpas bija sakurinājis siltas, un jutāmies mājīgi. Vestibilā aplūkojām līvu bērnu un jauniešu radošās nometnes Mierlinkizt darbu izstādi (pedagoģes Ieva Vanaga un Astra Klāsena), kā arī iepazināmies ar lībiešu tautas kultūru fotogrāfijās no 1902. līdz 1927. gadam.

— Reku, mana vecāmamma un vecaistēvs Ģēde un Andrejs Hausmaņi! — priecīgs iesaucās Andris Lazdukalns. Viņš jau pulksten piecos izbraucis no Skultes, lai paspētu uz autobusu Rīgā.

No 70 delegātiem bija ieradušies 52, un darbs varēja sākties. Līksmais noskaņojums pazuda, kad sapulces vadītājs Ilmārs Geige paziņoja, ka pēc grūtas slimības mūžībā aizgājis līvu krīvs  Dainis Stalts — dzimis tajā pašā gadā, kad nodibināja lībiešu tautas namu. Pagājušā gadsimta  septiņdesmito gadu vidū kopā ar dzīvesbiedri Helmī viņš izveidoja folkloras draugu kopu Skandinieki un pašaizliedzīgi rūpējās, lai celtu godā somugru tradīcijas. Pateicoties Dainim, es kļuvu par līvu savienības biedru.  Mana tēva māte bija lībiete, un Stalts teica: «Tu pēc sava dzīvesveida esi īsts līvs, tev jābūt kopā ar mums!» Pavisam nesen vēl es viņu apciemoju slimnīcā, runājām par dzīvi un cerējām uz brīnumu — ļaunā slimība atkāpusies. Diemžēl notika nenovēršamais.

Atšķirībā no vairākām iepriekšējām sapulcēm, kad neiztika bez kašķa, šoreiz valdīja draudzīga gaisotne. Toni uzdeva Līvu savienības vadītājas Ievas Ernštreites sirsnīgā un lietišķā uzstāšanās. Ar smaidu uzņēmām viņas teikto, ka lībiešiem piestāv grūtības un arī piemīt spējas tās pārvarēt. Ilgus gadus kā smaga  nasta līdzi vilkās nesakārtotās finanses un neīstenotie projekti. Sapulces dalībnieku aplausus izpelnījās Ievas paziņojums: Līvu savienība no parādu saistības atbrīvota!  Patiešām laba sajūta. Pateicību saņēma  sadarbības partneri un vadītāji  — novada domes priekšsēdis Gunārs Laicāns un Kolkas pārvaldes vadītājs Aldis Pinkens. Tomēr priekšniece atzina, ka lielākā problēma joprojām paliek grāmatvedība.

Par dokumentu pareizu noformēšanu runāja arī revīzijas komisijas priekšsēdētāja Rasma Sakne, kas veselu nedēļu veltījusi, lai tiktu skaidrībā ar naudas lietām. Reizēm parādoties pat mistikas elementi, kad par nesamērīgi augstām summām iznomā inventāru. Revīzijas komisija ieteica katrai nodaļai — Rīgā, Ventspilī, Mazirbē un Kolkā — iekārtot ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnālu. Lai nerastos domstarpības par  bērnu un jaunatnes nometnes darbošanos, jāvadās stingri pēc Ministru kabineta lēmuma un atbildība jāprasa no nometnes vadītāja.

Katras grupas portretu iezīmēja  nodaļu vadītāji — par līvu valodas mācīšanos, ekskursijām, projektu rakstīšanu utt. Aizdomīgi, ka debatēs pieteicās tikai viens pats Miervaldis Ceimurs, rosinot pie jūras izveidot automašīnu stāvlaukumu un atkritumu tvertnes, tāpat arī Kolkā sporta zāli.

Lielā vienprātībā  atkārtoti par Līvu savienības  vadītāju ievēlēja Ievu Ernštreiti un  to pašu revīzijas komisiju. Lēmums ir pareizs, nevar strādāt kā valdībā, kur ministri mainās pārāk bieži — tikko paspējis iepazīties ar darbu apjomu, jau jāiet projām. Ieva aicināja dzīvot saticīgi un ikvienu nākt ar idejām un padomu.

— Man vajag helikopteru, tad es spētu ātri pie katra aizbraukt, — Ieva teica.

Rīgas svētku laikā būs Līvu diena, bet oktobra sākumā Somugru diena Rīgas Latviešu  biedrībā.

Deviņdesmito gadu sākumā daudzi sita pie krūtīm un sparīgi apgalvoja:  «Es esmu pēdējais lībietis!» Tas laiks pagājis, tikai jāieklausās Baibas Šuvcānes teiktajā radiopārraidē — vairāk uzmanības pievērst jaunajai paaudzei.

Paldies Veronikai un Edgaram Milleriem, kas bija sarūpējuši visiem dalībniekiem  garšīgas pusdienas.

Līvi vēl dzīvi!

Arnolds Auziņš

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
lībieši, Mazirbe
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com