Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Dundagas novada jaunie grāmatu eksperti 01.04.2019. plkst. 17.00

Programma Bērnu/Jauniešu/Vecāku žūrija ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra izstrādāta, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas finansiāli atbalstīta un kopā ar pašvaldībām (finansējums grāmatu kolekcijas iegādei), bibliotēkām un skolām īstenota priekpilna jaunāko grāmatu lasīšanas sacensība, kas norisinās visā Latvijā jau astoņpadsmit gadus, bet kopš 2007. gada arī latviešu centros citur pasaulē.

Radošas aktivitātes, sarunas un tikšanās ar autoriem ļauj izvērsties un ieinteresēt katru gadu ap 20 tūkstošiem programmas dalībnieku, 2018. gadā rosīgas vietējās lasītāju žūrijas darbojās 630 bibliotēkās. Arī 57 latviešu diasporas centri, kas darbojas programmā, atrodas teju visos pasaules kontinentos – Austrālijā, Amerikā, Eiropas valstīs. 

Uzdevums, izlasīt 6 grāmatas atbilstoši savam vecumam, neatbaida lasītājus. Kopumā kolekciju veido 28 grāmatas no vienpadsmit dažādām izdevniecībām.

Programmas mērķis ir veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, vienot lasītājus un rosināt diskusijas par grāmatām, sekmēt kvalitatīvu grāmatu nokļūšanu līdz bibliotēkām un lasītājiem.

Nu jau darbs pie grāmatu lasīšanas un vērtēšanas ir pabeigts un 26. februārī, Talsu sporta namā, kas bija pārtapis par zaķa Garauša Laimes zemi, notika reģionālie Lielie lasīšanas svētki. Kā ik gadu tajā pulcējās lasīšanas eksperti no Talsu, Mērsraga, Rojas un Dundagas novadiem.

Mūsu novadā šajā lasīšanas veicināšanas programmā darbojas Dundagas un Kolkas bibliotēkas.

Bērnu/Jauniešu/Vecāku žūrijas 2018 eksperti šajā pasākuma tika pieteikti Dundagas vidusskolas 31 skolēns un Kolkas skolas 12 skolēni. Īpaši izcēlās Dundagas vidusskolas 5. a klase ar savu audzinātāju Mārīti Pēterhofu, kuri projektā piedalījās visa klase (šī klase šajā projektā aktīvi darbojās arī sākumskolā, kad viņu klases audzinātāja bija Jolanta Ģērmane).

Talsos reģionālais noslēgums tiek rīkots nu jau vairāk kā desmit gadus pēc kārtas. Talsu bērnu bibliotēkas vadītāja Ilze Jaunbērziņa stāsta, ka Talsos šis pasākums norit jau aptuveni 13–14 gadus, bet Bērnu žūrijas pirmsākumi meklējami pirms aptuveni 18 gadiem. Pieredze ņemta no Nīderlandes, ko Latvijā nolēma ieviest Bērnu literatūras centrs Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Bet, tā kā noslēguma pasākumā (Rīgā) varēja piedalīties tikai viens bērns no katras bibliotēkas, sapratām, ka ir pārāk grūti izvēlēties un izvirzīt tikai vienu. Pēc diviem trīs gadiem nospriedu, ka šādu pasākumu varam rīkot paši, un uz noslēguma pasākumu var ierasties visi! Bērniem ļoti patīk šī iespēja — satikt tepat, mājās, cilvēkus, kuri pirms tam redzēti tikai televīzijā. Tā ir sava veida motivācija, kas labi strādā.

Noslēguma pasākumā tiek paziņotas grāmatas uzvarētājas (TOP 3) katrā vecuma posmā un uzstāties tiek aicināti Latvijā pazīstami mākslinieki un mūziķi. Šogad pasākuma otrajā daļā visus priecēja grupas «Santehniķi» puiši, kuri demonstrēja virtuozu spēli ar trubafonu (pašu izveidots mūzikas instruments no kanalizācijas caurulēm), izpildot populāru skaņdarbu melodijas. Puiši dalījās ar savu pieredzi, dzīvesstāstiem, ko viņi dara un kā nokļuvuši līdz tam, kur ir pašlaik, iedvesmoja jauniešus nebaidīties darīt to, ko viņi patiesi vēlas. Neizpalika klātesošo iesaistīšana, kā rezultātā tapa kopīgs skaņdarbs, spēlējot gan trubafonu, gan citus muzikālus rīkus.
Noslēgumā uzstājās televīzijas šova «X faktors» skatītāju simpātija Didzis Melderis un ģitāras virtuozs Gints Smukais. Arī viņi ne tikai sniedza muzikālus priekšnesumus, bet parunāja ar visiem, turpinot uzturēt un radīt pozitīvā viļņa gaisotni, uzmundrinot un uzlādējot visus, lai arī turpmāk grāmatu lasīšanai netiktu atmests ar roku!

«Skaļās lasīšanas» sacensības

2017. gadā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centrs pirmo reizi aicināja bibliotēkas kopā ar skolām iesaistīties jaunā lasīšanas veicināšanas programmā „Skaļā lasīšana”. Ideja un pieredze pārņemta no Nīderlandes, kur šāda veida lasīšanas sacensības norit jau vairāk kā 20 gadus. Dalībnieki ir 5. un 6. klašu skolēni (11–12 gadu vecums).

Sacensības vispirms notiek skolu līmenī, kur tiek izvirzīts viens pārstāvis dalībai reģionālajā konkursā, kurā, savukārt, noskaidro labāko dalībai republikas „Skaļās lasīšanas” sacensībai.

19. martā Talsos notika Talsu reģionālais konkurss. Šogad «Skaļās lasīšanas» vēstnesis no Dundagas ir 5.b klases audzēkne Emīlija Antmane, latviešu valodas un literatūras skolotāja Inta Freiverte. Emīlija sacensībai izvēlējās Henrika Tamma grāmatu «Nindzja Timijs un nozagtie smiekli». Skolēniem atvēlētas vien 3 minūtes, kuru laikā jāiepazīstina ar sevi, izvēlēto grāmatu un jālasa fragments no grāmatas. Žūrijā darbojās Māra Liniņa (runas mākslas pasniedzēja Latvijas Kultūras koledžā), Toms Liepājnieks (aktieris un SIA «Rīgas aktieru studija» valdes priekšsēdētājs) un Uldis Katlaps (Talsu Izglītības pārvaldes vadītājs). Viegli viņiem nebija vērtēt, jo visu skolēnu uzstāšanās bija laba.

Reģionālajā konkursā sacentās skolēni no Dundagas, Mērsraga un Rojas, Valdemārpils vidusskolām, Talsu Kristīgās vidusskolas un Talsu 2. vidusskolas, Pūņu, Stendes un Talsu pamatskolām, kā arī Talsu sākumskolas. Mūsu Emīlija gan uz lielo Rīgas finālu tālāk netiek, no žūrijas puses meitene tika uzteikta par balss tembru un izcili labu komunikāciju ar publiku (vēlreiz uzsveram — tam visam atvēlētas vien 3 minūtes laika!).

Paldies Emīlijai un viņas skolotājai par uzņēmību, papildus tiešajam mācību darbam iesaistīties šai konkursā, paldies vecākiem par atbalstu un Dundagas pašvaldībai par finansiālo atbalstu. Katram dalībniekam līdzi varēja doties trīs līdzjutēji. Paldies Emīlijas klātienes atbalstītājām — Nikolai Ansbergai, Paulai Betijai Rozefeldei un Alisei Tīnai Sulai.

Paldies visiem skolēniem Dundagā un Kolkā, kuri lasa grāmatas un iesaistās mūsu kopīgajos grāmatu lasīšanas maratonos!

 

Ruta Emerberga,
Dundagas novada Centrālās bibliotēkas vadītāja

 

 

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
bibliotēka
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com