Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

«Dundagas dīķis» apstiprināts kā oficiāls vietvārds 23.10.2014. plkst. 10.59

Dundagas ciemā esošajai ūdenskrātuvei ar Dundagas novada domes 25.09.2014. sēdes lēmumu ir piešķirts jauns vietvārds «Dundagas dīķis».

Oficiālo vietvārdu vajadzēja piešķirt lai vienādotu nosaukumu, kas dažādos avotos atšķīrās. Lai arī tā ir viena ūdenskrātuve, piemēram, Latvijas ģeotelpiskās informācijas aģentūras (LĢIA) datu bāzē dīķa daļa uz ziemeļiem no tilta uz Pils ielas saucās Dzirnavezers, bet uz dienvidiem — Dundagas parka dīķis.

Dundagas dīķis
Dundagas dīķis
Fragments no LĢIA topogrāfiskās kartes

Kubalu skolas-muzeja direktora Ivara Abaja komentārs:

«Mācītājs Jēkabs Bankavs (Jacob Friedrich Bankau) savā dzejas darbā 1721. gadā piemin dzirnavu dīķi (Mühlen-Teich) Dundagā un norāda, ka ūdens dzirnavas pēc ilgāka pārtraukuma salabotas un darbojas. Nekur citur rakstos, arī sarunvalodā neesmu sastapies ar nosaukumu «Dzirnavezers» Dundagā. Meklēšanas serviss Latvijas nacionālās bibliotēkas publicētajos periodikas rakstos arī šādu nosaukumu Dundagā neatrod.

Var jau uztvert dīķi kā Dundagas parka daļu. Tomēr nav šaubu, ka parks ir krietni jaunāks veidojums. Ar nosaukumu «Dundagas parka dīķis» rakstos neesmu sastapies, retumis var sastapt izteikumu «Dundagas pils dīķis».

Publicētie rakstu avoti latviešu valodā, arī 1989./1990. sarunās ar dundadzniekiem apkopotie Dundagas vietu nosaukumi (I.Abajs. Dundaga. Vietas atmiņas karte. Dundaga, 1994.) mums labi zināmo ūdenskrātuvi nosauc — «Dundagas dīķis».

Manuprāt nav pietiekama pamatojuma lietot abus nosaukumus gan «Dzirnavezers» gan «Dundagas parka dīķis». Ja pirmais vēl vēsturiski ir sastopams, pastāvot ūdensdzirnavām (18. gs. un kādu laiku agrāk), tad otrais ir jaunievedums, kas Dundagas iedzīvotāju sarunvalodā nav bijis izplatīts un tā arī nav ieviesies.»

Kopš pašvaldības lēmuma pieņemšanas brīža «Dundagas dīķis» ir likumīgais nosaukums visam dīķim kopumā. Ja nepieciešams kā papildu nosaukumus dīķa daļu apzīmēšanai, var lietot arī  dīķa abu daļu nosaukumus, bet tā, lai būtu arī skaidri saprotams, ka viss dīķis kopā ir Dundagas dīķis.

Dati par Dundagas dīķi ir ievadīti un apskatāmi LĢIA Vietvārdu datubāzē.

Lauris Laicāns,
Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājs

 

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
līdzdalība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com