Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Būvprojekts Dundagas luterāņu baznīcas torņa atjaunošanai 26.10.2022. plkst. 08.57

Ar Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) Kultūras pieminekļu izpētes, konservācijas un restaurācijas programmas finansiālu atbalstu patlaban notiek dokumentācijas sagatavošana torņa nesošo konstrukciju un pārsegumu atjaunošanai. Tiek izstrādāti arī risinājumi torņa lūku vērtņu labākai aizdarei pret mitruma iekļūšanu, kā arī iekšējo kāpņu atjaunošanai. Projektēšanas darbus veic SIA «Struņķkrogs»  būvinženiera Daiņa Šēļa vadībā.

Baznīca celta 1766. gadā un ir valsts kultūras piemineklis. 1897. gadā agrākā zemā torņa vietā uzbūvē pašreizējo slaido torni. 1988. gadā no torņa augstākās daļas noņem nolietojušos koka seguma dēlīšus un torni apvelk ar skārdu. Pēc 2005. gada vētras, kad tika sašķiebts virsotnes stienis ar gaili, veikti arī citi darbi — karnīžu nomaiņa un jumta krāsošana. Torņa jumta nesošās konstrukcijas līdz šim pēdējo reizi atjaunotas 1943. gadā

Torņa jumta konstrukcijas izbūvētas no masīvkoka sijām. Līdz zvanu stāvam tās balstītas uz mūra konstrukcijām. Slaidā torņa jumts ieklāts ar skārdu uz dēļu apakšklāja.

2018. gadā, ēku tehniski apsekojot, secināts, ka vecākās torņa daļas ir ar trupējumiem vai trupējuma sākuma pazīmēm. Laika gaitā koksne ir zaudējusi blīvumu, līdz ar to arī nestspēju. Torņa augstākajā daļā latojums nav mainīts, apakšklājs nolietojies, ar trupējumiem. Skārda iesegumam vietām konstatēti ūdens tecējumi un stiprinājuma trūkums. Neapmierinošā tehniskā stāvoklī bija arī torņa pēdējā stāva kāpnes, kas 2020. gadā ar NKMP atbalstu tika atjaunotas, veicot vēl citus nelielus darbus, lai novērstu mitruma iekļūšanu.

           

Alanda Pūliņa,
Dundagas ev.lut. draudzes projektu vadītāja

 

           

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
draudze, projekts
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com