Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Būt vai nebūt vēja parkiem Dundagas novadā? 05.07.2018. plkst. 13.45

3. jūlijā Dundagā  notika sanāksme, kurā izskatīja jautājumu par vēja parku izveidi Dundagas novadā.

Šis jautājums ir aktuāls, jo pašlaik notiek Dundagas novada teritorijas plānojuma izstrāde un pašvaldība atkārtoti no iedzīvotājiem ir saņēmusi iesniegumus ar lūgumu teritorijas plānojumā noteikt attālumus starp vēja parkiem un no lauku teritorijā esošām dzīvojamām mājām.

Sanāksmē piedalījās Dundagas novada pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājs Lauris Laicāns un  abi  Dundagā iecerēto vēja parku projektu attīstītāji SIA «4energia» direktors Toms Nāburgs un SIA «Eolus» valdes loceklis Gatis Galviņš.

Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājs Lauris Laicāns, informēja, ka pirmie lēmumi par vēja enerģijas izmantošanu novadā pieņemti jau  2007. gadā, bet  ik pa laikam šis jautājums tiek aktualizēts. Arī šobrīd, jo ieceres īstenotājiem, lai projektu attīstītu tālāk, nepieciešams domes lēmums un pārliecība, ka novada plānošanas dokumentos noteiktās novada attīstības prioritātes nav mainījušās.

«Dundagas novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2014.–2030. gadam», kas ar novada domes lēmumu apstiprināta 26.06.2014., minēts, ka viena no novada specializācijām ir alternatīvās enerģijas ražošana, un viens no  videi draudzīgas enerģijas ieguves veidiem ir tieši  vēja enerģijas izmantošana, jo Dundagas pacēlumā pieejamie vēja resursi un zemais iedzīvotāju blīvums ir labvēlīgs vēja enerģētikas attīstībai.

Tomēr reālās iespējas Dundagas novadā izvietot vēja parkus pēc 30.04.2013. Ministru kabineta  noteikumiem nr. 240 «Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi», kuras nosaka vēja elektroapgādes staciju izvietošanu,  ir diezgan niecīgas, jo novadā ir dabas aizsargājamās teritorijas un mikroliegumi.

Pašlaik ieceri novadā izveidot vēja parkus sākuši īstenot divi uzņēmumi: SIA «Eolus» un SIA «4energia».

SIA «4energia» 2008. gadā ir saņēmusi būvatļauju, kas derīga līdz  2022. gadam,  vēja parkam «Muņu  Grabi», kur plānotas 15 turbīnas un «Atvari» ar 10 turbīnām. Kā atzīmēja projekta attīstītājs Toms Nāburgs, turbīnu uzstādīšana joprojām nav uzsākta, jo ir jāskatās ieguldījumu rentabilitāte attiecībā pret saražotās enerģijas daudzumu un cenām. Viņš arī norādīja, ka neskatoties uz to, ka enerģijas ražošana vēl nenotiek, visu šo laiku tiek maksāta īpašumu nomas maksa.

Savukārt SIA «Eolus»  «Valpene wind» un «Oši wind» parku teritorijās pašlaik pēc lokālplānojuma notiek ietekmes uz vidi novērtēšana,  kas arī sniegs galējo atzinumu par iespējām šajās vietās izveidot vēja parkus.

Abi uzņēmēji centās kliedēt iedzīvotāju bažas un satraukumu gan par to, ka nākotnē novads varētu pārvērsties par vienu vienīgu vēja parku, gan  par iespējamo apdraudējumu cilvēku veselībai. Jo saskaņā ar normatīvajos aktos ietvertajiem parku izveides nosacījumiem, izņemot jau šīs  izvēlētās teritorijas, citu iespēju novadā izvietot vēja elektroapgādes stacijas nav, uzsverot,  ka uzstādīt atsevišķas ražošanas iekārtas, kas nav izvietotas vienuviet — vēja parkā, nav rentabli. Lai vēja parks būtu efektīvs un strādātu ar izmaksām, kas ir tuvu elektrības tirgus cenai, tam ir jābūt ļoti lielam vēja parkam. Tikai ar lielu apjomu, lielām investīcijām var panākt zemu izmaksu.

Tāpat vairākkārt tika uzsvērts, ka parkus varēs izveidot tikai un vienīgi  tad, ja šobrīd iecerēto parku izveides nosacījumi atbildīs normatīvo aktu prasībām.

Bez tam, kad saņems ietekmes uz vidi novērtējumu, un tā rezultāti būs labvēlīgi parka izveidei, ar to varēs iepazīties ikviens interesents.  Par jebkurām tālākajām darbībām saistībā ar vēja parku izveidi Dundagas novadā būs jālemj domes deputātiem.

Vairāk par vēja parku attīstību lasiet lvif.gov.lv/?object_id=33593 un pielikumā «Dzīvošana Alsungas vēja parka ainavā: vietējo iedzīvotāju pieredzes stāsti».

 

Inguna Pekmane,       
sabiedrisko attiecību speciāliste

 

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie faili
Alsungas vēja parka ainava: Vietējo iedzīvotāju pieredzes stāsti
Atslēgvārdi
projekti, daba
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com