Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Bibliokuģis Lībiešu krastā 15.07.2016. plkst. 10.59

7. VII Lībiešu krastā piestāja bibliokuģis «Krišjānis Valdemārs», kuru vadīja kapteinis, Latvijā pazīstamais kinorežisors Jānis Streičs.

Uz kapteiņa tiltiņa Jānis Streičs

Salacgrīvu un Kolku saista ne tikai Rīgas līča ūdeņi, kad, izbraucot Irbes jūras šaurumu, taisnā līnijā, šaujot pāri līcim, nonākam Salacas grīvā. Sena draudzība ir arī Kurzemes un Vidzemes krasta ļaudīm — dižais kurzemnieks Krišjānis Valdemārs vietu savai pirmajai vienkāršo ļaužu jūrskolai noskatīja tieši Ainažos — tagadējā Salacgrīvas novadā. Kad salacgrīvieši posa un atjaunoja upes labo krastu, kolcenieki — pagasta pārvaldes vadītājs Aldis Pinkens un sporta skolotājs Oskars Sproģis — simboliski atveda akmeni no vecās Kolkas raga bākas drupām un nodeva to domes priekšsēdētājam Dagnim Straubergam, lai to iemūrētu jaunajā Salacas krasta promenādē.

Ar tikpat jēgpilnu žestu notika salacgrīviešu atbildes vizīte — 7. VII bibliokuģa «Krišjānis Valdemārs» komanda devās uz Kurzemes Ļībiešu krastu sava patrona kinorežisora Jāņa Streiča virsvadībā. Viņš lielā mērā bija izvēlējies arī sev tīkamus ceļabiedrus — bibliokuģa idejas autori Salacgrīvas bibliotēkas vadītāju Hedvigu Inesi Podziņu, Latvijas Jūras akadēmijas rektoru profesoru Jāni Bērziņu, vēsturnieci un pedagoģi Zintu Valdmani. Šie ļaudis veidoja Jāņa Streiča radošā darba vakara Kolkas tautas namā idejisko satvaru. Sarunas, kā vienmēr, raisījās par jūru — kā noturēt jauniešu interesi par kuģošanu, kā veidot pirmās attiecības ar ūdeņiem, kā atrast īsto jūrskolu, kur apgūt savu nākotnes arodu. Te lieti noderēja jaunsargu instruktora Ojāra Liedeskalniņa informācija par pirmajām burāšanas nodarbībām, par jungām, kuri apgūst jollas, prot sevi motivēt un aizrauj jūras lietās arī savus vienaudžus. Topošais kapeinis Arnolds Ekmanis atzina, ka aroda izvēlē daudz līdzējusi iespēja apgūt jūras zinības Salacgrīvas vidusskolas jūrniecības koledžas klasēs, kuru vairs nav. Tās noteikti jāatjauno, jo tieši te jauniešos izkristalizējas domas par mācīšanos Rīgas jūrskolā vai Liepājas Jūrniecības koledžā, lai augstāko jūrniecības izglītību iegūtu jau Latvijas Jūras akadēmijā Daugavgrīvā. Savā pieredzē ceļā uz jūru dalījās mūsu bibliokuģa videooperators un arī kuģu vadītājs Raivis Struncens.

Divas stundas Kolkā aizritēja nemanot, kopīgi dziedot visiem zināmas un populāras dziesmas no Jāņa Streiča veidotajām kinofilmām.

Meistaru interesē viss patiesais

Kinorežisors Jānis Streičs — šīsvasaras jubilārs — Kolkā un Lībiešu krastā bija īpaši gaidīts. Pirmā tikšanās jau Rojā — ar Latvijas atklātā burāšanas čempionāta dalībniekiem. Rojas ostas kapteinis Gunārs Reinholds bija organizējis tik smeķīgu uzņemšanu — saimnieču Rojas zupa garšoja vareni! Fotografēšanās ar burātājiem no Maskavas, Sanktpēterburgas, dāmu izlasi, kura, starp citu, regatē uzvarēja — tas viss bija ļoti atraktīvi! Tomēr lielākais pārsteigums Meistaram vēl bija tikai priekšā — šī bija pirmā viesošanās Kolkā un Lībiešu krastā viņa mūžā! Mazirbē, pateicoties nometnes vadītājai Kristīnei Urbovai–Odriņai, izvērtās abpusēji ieinteresēta saruna ar Krišjāņa Kundziņa cīņas sporta skolas jauniešiem. Motivēti puiši, kas prot pastāvēt par sevi un savus līdzgaitniekus aizstāvēt.

Turpat, Mazirbes internātpamatskolā un ciema bibliotēkā, kur sardzē par grāmatu lomu cilvēku dzīvē stāv bibliotekāre Sniedze Švāģere, noritēja jauka tikšanās. Kā vienmēr uzrunāja Lībiešu Ttautas nams, tā fotoekspozīcijā un aurā bija jūtama tuvojošos lībiešu svētku — šogad 6. augustā! — noskaņa.

Kolkasraga pārvaldnieks Jānis Dambītis bija īpaši rūpējies par kino meistara sagaidīšanu. Bija pasūtīts īstais vējš, lai ragā uz Kolkas bākas fona veidotos mākslinieciski augstvērtīgs krustvilnis. Šis skats tā aizkustināja vēsturnieci Zintu Valdmani, ka viņa vērās avotos un atrada pašas pirms 20 gadiem rakstītu vēstuli toreizējam Kolkas bākas pārvaldniekam tālbraucējam kapteinim Visvaldim Feldmanim. Tajā pausts lūgums — ļaut kaut brīdi paviesoties Kolkas bākā! Neapšaubāmi, ka vienmēr galantais Visvaldis Feldmanis to vēstules autorei nav spējis atteikt. Pats kapteinis, kā vēlāk noskaidrojās, šo reizi atminas, vairāk saistītu ar ašu jūru un sirsnīgām sarunām.

Tā nu Jāņa Dambīša mudināti, izšūpojuši labo nodomu akmeni, ko Kolkasragā racis fonds «Viegli», gaišā noskaņā devāmies uz Kolkas tautas namu — gaismas salu, tuvu Eiropas sirdij, kā Kolku nodēvējis pats Krišjānis Valdemārs.

Jāni Streiču dzirdēt vēlējās daudzi. Kad izstāstīts anekdotisks atgadījums no dzīves kopā ar brāli Ēriku, Meistars gudri nosaka: «Katram pašam dzīvē sava Kolka!» Un nav melots, jo tovakar Meistars Kolkā bija pirmoreiz!

Bibliokuģa «Krišjānis Valdemārs» šīsvasaras gaitas — projektu «Latvji, brauciet jūriņā, krājiet zeltu pūriņā!» atbalstīja a/s «Latvijas Valsts meži», Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latviešu fonds un Salacgrīvas novada dome, lai jaunieši varētu tuvāk iepazīt vienu no Latvijas bagātībām — jūru!

Viesošanās Kolkā vēlreiz pārliecināja — jūras lietas krasta ļaudīm vienmēr ir aktuālas! Pateicoties A. Pinkenam un Kolkas tautas nama kultūras darbiniecēm Indrai Sproģei un Dzintrai Tauniņai, kinorežisoram Jānim Streičam atkal nāca prātā jau sen dzimusi apjausma — vai mums, latviešiem, nenāktu par skādi viena pamatīga spēlfilma par jūras ļaudīm?! Un kā domājat jūs?!

Bibliokuģis «Krišjānis Valdemārs» Kurzemes krastā šovasar piestās arī 22. VII, kad Pāvilostas Novadpētniecības muzejā raisīsies sarunas par jūras skartajiem, savukārt kapteiņa Āķa piedzīvojumu nometnē Jūrkalnē mūs gaida jaunieši jūras krastā pie ugunskura.

Uz tikšanos Baltijas jūras krastā!

Gints Šīmanis

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
kultūra
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com