Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Bībeles teksts – vides mākslas objekts Dundagā 23.11.2022. plkst. 16.28

Talsu novada pašvaldības atbalstītais projekts ar šādu nosaukumu tuvojas noslēgumam. 27. novembrī pulksten 12.30 uz Dundagas luterāņu draudzes īpašumā esošās nelielās ēkas ārsienām tiks atklātas plāksnes ar citātiem no trīs dažādām Svēto Rakstu vietām, kā arī citāts vecajā drukā no Ernsta Glika ievadteksta savam Jaunās Derības tulkojumam latviešu valodā 1685. gadā.

Projekts tapis, atsaucoties Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas (LELB) aicinājumam draudzēm, atzīmējot reformācijas piecsimtgadi un LELB simtgadi Latvijā, veidot laikmetīgās mākslas vides objektus ar Bībeles citātiem. Namiņš atrodas ciema vēsturiskajā un mūsdienu centrā – blakus baznīcai, netālu no Dundagas pils. Plāksnes izgatavojusi un  dizainu veidojusi SIA «GoodCom».

Vai zināji, kas būtiski mainīja latviešu pašapziņu, ietekmēja nacionālās literatūras uzplaukumu, izglītības attīstību, dziesmu un tekstu radīšanu latviešu valodā, sākot no 16. gs.? Tā bija kāda vēsts, kura sāka plaši izskanēt Eiropā Mārtiņa Lutera aizsākto reformu dēļ, – Dieva glābjošā vēsts, ka cilvēks neiemanto Radītāja žēlastību ar saviem nopelniem, bet gan to saņem ticībā mums dāvātajam vidutājam starp Dievu un cilvēkiem – Jēzum Kristum. Jau ap 1522. gadu šī reformācijas būtiskākā vēsts sasniedza Latviju (toreiz Livoniju). Katrā vietā, kur tā nonāca, sākās pārmaiņas daudzās dzīves jomās.

Viens no reformācijas lielākajiem uzsvariem bija Bībeles teksts un dievkalpojumi katras tautas dzimtajā valodā. Lai gan atsevišķi Bībeles fragmenti latviski iztulkoti jau 16. gs., 1694. gadā beidzot tiek izdota pirmā latviešu valodā pilnībā pārtulkotā Bībele – Ernsta Glika tulkojumā no oriģinālvalodām.

Tikai aptuveni desmitā daļa no dažādās valodās runājošām pasaules tautām ir tikusi pie pilna Bībeles tulkojumu savā valodā. Latviešiem jau vairāk nekā 300 gadu ir šī priviliģētā iespēja, bet vai mēs to izmantojam? Varbūt Dieva mums dotā dzīves Rokasgrāmata ir nolikta plauktā putekļu uzkrāšanai? Jau pēc Jaunās Derības iztulkošanas 1685. gadā Ernsts Gliks tā laika savdabīgajā valodā mudināja (citāts pārnests no vecās drukas): «Mīļais latvieti! Nepalieci ilgāki iekš tās pirmajas neziņas, bet pateici Dievam no sirds, ka Viņš arī tev savu Vārdu tavā valodā devis lasīt.»

Luters enerģiski iestājās arī par visu kārtu bērnu skološanu un tautas izglītības sistēmas radīšanu. Viņa darbība un mācība ievirzījusi noteiktā gultnē daudzu Ziemeļeiropas un arī Ziemeļamerikas izglītības  sistēmu attīstību, kurās uzsvars likts uz visas tautas izglītošanu. Akadēmiķis Jānis Stradiņš ir norādījis, ka relatīvi augstais tautas izglītības līmenis Latvijā pirmskara gados ir vislielākajā mērā reformācijas rezultāts. Luters bija pārliecināts, ka noderība sabiedrībai ir vistiešākā veidā saistīta ar Dieva vārda mācības zināšanu un dievbijību, lai cilvēks saprastu, pēc kā censties un ko noraidīt kā postošu un nederīgu.

Bet Dundaga var lepoties, ka jau 1725. gadā, kad pašreizējā mūra baznīca vēl nemaz nebija uzcelta, toreizējais draudzes mācītājs Jakobs Fridrihs Bankavs izdeva sprediķu grāmatu latviešu valodā ar nosaukumu “Latviski svētdienas darbi, iekš kuriem atrodami īsi un pie dvēseles uztaisīšanas derīgi sprediķi [..]”, kuras 1867. gada izdevums atrodas Kubalu skolas-muzeja krājumā. Līdz 1901. gadam grāmata piedzīvojusi pavisam 10 izdevumus. Bankavs sacerējis arī vēsturisku dzeju par Dundagu.

Reformācijas gadadienu atzīmējam ne tikai, lai atskatītos uz vēsturiskiem notikumiem, bet arī, lai reformētu katrs savu dzīvi, – lai tā iegūtu Dieva sākotnēji iecerēto apveidu: «Uzlūkojiet dzīves gaitas ceļus un izpētiet, kurš ir senlaikos bijis tas labais svētības un laimes ceļš, tad staigājiet pa to, un jūs atradīsit mieru savai dvēselei!» Jer. 6:16

 

Alanda Pūliņa,
Dundagas ev.lut.draudze

 

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
draudze
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com