Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Balto stārķu ligzdas var nojaukt tikai ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju 07.04.2016. plkst. 14.33

Ik gadu Dabas aizsardzības pārvalde saņem ziņas par nojauktām balto stārķu ligzdām.

Latvijā ligzdo apmēram 4% pasaules balto stārķu populācijas — kopējais šo putnu skaits Latvijā ir vairāk nekā 10 000 pāru. Balto stārķu ligzdu izvietojuma blīvums Latvijā ir viens no lielākajiem Eiropā — līdz pat 65 ligzdām uz 100 km² lauksaimniecības zemju.

Agrāk gandrīz visas stārķu mītnes atradās kokos, kur to pamatus parasti bija būvējis cilvēks, piemēram, izvietojot ratu riteņus. Mūsdienās stārķi ligzdas būvē uz skursteņiem, ūdenstorņiem un telefona un elektrolīniju stabiem (vairāk nekā 70 % ligzdu). Ligzdu būvē no zariem un lieto ilgus gadus. Tā var sasniegt iespaidīgus izmērus (1,5 m caurmērā un vairāk nekā 1,5 m augstumā), kā arī svērt pat vairākas tonnas. Viens no biežākiem cēloņiem stārķu bojāejai Latvijā ir elektrības traucējums vai īssavienojums ligzdās, kas atrodas uz elektrības stabiem.

Ja stārķu ligzdas apdraud elektroenerģijas piegādi, māju ugunsdrošību vai cilvēku veselību un dzīvību un tās vajag nojaukt, darbs jāsaskaņo ar Dabas aizsardzības pārvaldi.

Patvaļīgi  nojaukt stārķu ligzdu ir aizliegts. Par šādu nodarījumu draud administratīvais sods.

Dabas aizsardzības pārvalde aicina būt saprotošiem un neuztvert stārķu ligzdu novākšanu no elektrolīniju balstiem kā apdraudējumu šai sugai. To dara arī stārķu drošības dēļ. Kur iespējams, vietā uzstāda mākslīgās pamatnes.

Aicinām iedzīvotājus, kas vēlas, lai māju tuvumā dzīvo baltais stārķis, izgatavot un uzstādīt mākslīgās ligzdas pamatnes ārpus elektrolīniju balstiem, lai izvairītos no apdraudējuma nākotnē. Savukārt, ja nogāzusies tukša stārķu ligzda, to var atjaunot, izgatavojot un uzstādot ligzdas pamatni tuvākajā piemērotajā vietā.

Kā būvēt balto stārķu ligzdu pamatnes: http://www.daba.gov.lv/upload/File/Publikacijas/BRO_B_starku_ligzd.pdf

Infografika par balto stārķi Latvijā un ligzdu nojaukšanu: http://www.daba.gov.lv/upload/Image/Ilustracijas/INFOGRAF_2016_baltais_starkis.png

Inese Pabērza,
Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja

 

 

 

 

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
daba
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com