Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

4. maijs – Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena 26.04.2023. plkst. 11.41

Lai arī Dundagas pils tūrisma sezonu pilnā apjomā uzsāks maija vidū, mazu brīdi pirms – 4. maijā svinēsim vērienīgus «Baltā galdauta svētkus»:

plkst. 15.00 atklāsim sezonas lielizstādi – Latvijas Tekstilmākslas asociācijas kopizstādi «Parāde»;

plkst. 16:00 izskanēs pianista Reiņa Zariņa koncerts «Mūsu dziesmas» komponista Georga Pelēča klātbūtnē. Koncertu organizē biedrība «Laikmetīgās mākslas institūts» ar VKKF atbalstu. Ieeja bez maksas.

 

Dundagas pilī pieejamas arī naktsmītnes: https://visit.dundaga.lv/accommodation/naktsmitnes/3

 

Koncertā piedalās pianists Reinis Zariņš. Viesosies  komponists Georgs Pelēcis.

 

Programma

I daļa

3 tautasdziesmas

Imants Zemzaris «Baltās naktis»

3 tautasdziesmas

Pēteris Vasks «Vasaras vakara mūzika»

3 tautasdziesmas

Andrejs Selickis «Dziesma Debesu Dzimtenei» (2022)

 

II daļa

Georgs Pelēcis 11 Kaprīzes (2022)

Georgs Pelēcis «Plaukstošais jasmīns»

 

Par godu «Baltā galdauta» svētkiem Dundagā, pianists Reinis Zariņš ir radījis soloprogrammu «Mūsu dziesmas».

Reinis raksta: «Šīs programmas galvenie varoņi ir latviešu tautasdziesmas un komponists Georgs Pelēcis. Tautasdziesmas tāpēc, ka mums tās ir skaistas un stipras, un atgādina, kas mēs esam un kas spējam būt. Leonīds Breikšs rakstīja, «Vai nav skaistas mūsu dziesmas? Nē, tā nedzied verga sirds!» Tāpat kā mūsu valsts atgūšana nebija iedomājama bez dziesmām, līdzīgi arī latviskā identitāte nav izprotama bez mūsu tautasdziesmām. Savukārt, Georgs Pelēcis pagājušogad atzīmēja savu 75. jubileju, cita starpā uzrakstot ievērojamu jaunu klavierdarbu ciklu «24 Kaprīzes», kurā pamanījās iekodēt praktiski visu savas muzikālās valodas daudzveidību. Viņa valoda ir izteikti labskanīga, un arī mūsu tautasdziesmas šeit kalpojušas par iedvesmas avotu. Man tika gods šo darbu pirmatskaņot pagājušajā novembrī, un nu es to vēlos parādīt pēc iespējas daudzviet, arī Dundagā — vismaz fragmentāri, jo opuss ir ļoti apjomīgs. Man ir liels prieks, ka Pelēcis pats arī ir solījies doties uz Dundagu satikt savus klausītājus.»

Pusi programmas Reinis ir veltījis tautasdziesmām - vasaras, vakara un kara dziesmām, katrai grupai līdzās liekot arī vienu apjomīgāku opusu no Zemzara, Vaska un Selicka daiļrades. Savukārt, Pelēcim veltītajā programmas daļā būs dzirdamas vienpadsmit no nesen pirmatskaņotajām 24 Kaprīzēm, kā arī skaņdarbs, kas turpat jau folklorizējies - Pelēča «Plaukstošais jasmīns» Reiņa Zariņa klavieru versijā. Pelēča Kaprīžu izlase sastāvēs no trīs grupām, kur katra grupa ietver arī vienu latviešu tautasdziesmas apdari. Tādējādi abas koncerta daļas burtiski spoguļosies viena otrā.

Vēl arī jāatzīmē, ka kara dziesmu grupā Reinis ir iekļāvis pašreizējā kara sākumā dzimušu Artura Maskata apdari kādai ukraiņu tautasdziesmai. Tāpat arī šo grupu noslēdzošā Andreja Selicka «Dziesma Debesu Dzimtenei» izmanto noslēpumaini «saņemtu» spēcīgi ukrainisku melodiju, caur kuru paust neapslāpējamu cerību. Ar šo izvēli Reinis vēlas paust savu nostāju, ka «nu arī ukraiņu dziesmas ir mūsu dziesmas. Un šāda tautasdziesmu līdzās nostatīšana atklāj, cik tuvi mēs savā daudzveidībā tomēr esam.»

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
svētki
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com