Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Sargāsimies no Āfrikas cūku mēra! 18.06.2015. plkst. 11.53

Pieaugot Āfrikas cūku mēra izplatībai starp meža cūkām un sakarā ar jauniem slimības gadījumiem mājas cūkām, Pārtikas un veterinārais dienests atgādina par biodrošības pasākumu ievērošanu.

Pēdējās nedēļās, salīdzinot ar ziemu, pieaug saslimušo meža cūku skaits un Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīruss konstatēts 269 meža cūkām 17 novadu 42 pagastos. 16. VI pēc 9 mēnešu pārtraukuma ĀCM atkal apstiprināts piemājas cūku saimniecībā.

Pārbaudot dzīvnieku novietnes, PVD inspektori secina, ka ne vienmēr tur ievēro biodrošības pasākumus. Joprojām ir piemājas saimniecības, kuru dzīvnieki nav reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā (LDC). Novietne un cūkas jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā un tajā regulāri jāatjauno informācija par novietnē turēto cūku skaitu. PVD sadarbībā ar Lauksaimniecības datu centru atklāj gadījumus, kad mājas cūkas tiek pārvietotas no slimības skartajām zonām uz brīvajām zonām. Ar šādu rīcību cūku turētāji savu novietni, savu pagastu un pat savu novadu pakļauj riskam ievazāt slimību.

Pirms sivēnu iegādes noskaidrojiet, kurā slimības zonā atrodas pārdevēja novietne. Informācija pieejama kartē PVD interneta lapas.

 

Lai pasargātu dzīvnieku novietni vai piemājas saimniecību no Āfrikas cūku mēra

  • Neturiet cūkas āra aplokos, tās var kontaktēties ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem!
  • Dzīvnieku kopšanai izmantojiet tikai šim darbam paredzētu apģērbu un apavus, kurus nelietojiet ārpus novietnes!
  • Pie ieejas novietnē nodrošiniet apavu dezinfekciju, novietnes regulāri tīriet un dezinficējiet!
  • Izvērtējiet, kur stāv pakaiši, ruloni, kur atrodas salmu kaudzes – tie var būt inficēti, ja tiem ir piekļuvušas meža cūkas!
  • Nedodiet cūkām zaļbarību un pagalmos pļautu zāli!

 

Pašlaik, kad pieaug ĀCM gadījumu skaits meža cūkām, ieradums piemājas saimniecībās cūkas piebarot ar svaigu zāli rada lielus inficēšanās draudus mājas cūkām, jo zālē var būt meža cūku ievazāts vīruss.

  • Mājas cūkām aizliegts izbarot virtuves atkritumproduktus, īpaši bīstami ir meža cūku izcelsmes atkritumprodukti!
  • Atgriežoties no meža pēc ogošanas, sēņošanas un medībām, notīriet apavus, īpaši to zoles!
  • Informējiet PVD teritoriālo pārvaldi, ja mežā atrodat meža cūkas līķi!
  • Sekojiet cūku veselības stāvoklim un, ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties izsauciet veterinārārstu!

 

Bioloģiskā drošība ir pasākumu komplekss, kuru ievērojot, dzīvnieku turētājs var pasargāt savus dzīvniekus no saslimšanas ar infekcijas slimībām un maksimāli samazināt infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā.

Par biodrošības pasākumu ieviešanu un izpildi novietnēs, kurās tur un audzē cūku sugas dzīvniekus, to skaitā dezinfekcijas līdzekļu iegādi, atbild dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.

Slimības uzliesmojuma gadījumā saimniecībā vai dzīvnieku novietnē valsts kompensācijas varēs saņemt tikai tad, ja cūkas būs reģistrētas un ievērotas biodrošības prasības!

 

Anna Joffe,
PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja

 

Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
veselība, lauksaimniecība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com