Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Restaurēts Dundagas luterāņu baznīcas kanceles durvju 18. gs. krāsojums 17.09.2018. plkst. 08.17

Dundagas luterāņu baznīca celta 1766. gadā un ir valsts kultūras piemineklis. Baznīcas celšanas laikā izgatavota arī tās iekārta: altāra retabls un kancele ar bikts kabīni. Neskatoties uz vairākām pārbūvēm, sākotnēji darinātās iekārtas saglabājušās līdz mūsdienām un ir valsts nozīmes mākslas pieminekļi.

Turpmākie risinājumi saistībā ar interjera un iekārtu atjaunošanu tiek balstīti 2015. gādā ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansējumu veiktajā baznīcas interjera apdares arhitektoniski mākslinieciskajā inventarizācijā. Tajā secināts, ka vispilnīgākā informācija saglabājusies par baznīcas sākotnējo interjera apdari, jo atbilstošie apdares slāņi atrasti gan uz sienām, gan baznīcas iekārtas priekšmetiem. Altāra retablam, barjerai, kancelei ar biktskameru un ērģeļu luktas margām zem vēlākiem apdares slāņiem ir saglabājies sākotnējais 1766. gada polihromais krāsojums – gaiši zaļganzils pamattonis ar tumši zilām detaļām un marmorētiem kolonnu stāviem. Secināts, ka krāsojums saglabājies labā tehniskā stāvoklī un to ir iespējams restaurēt.
Lai redzētu reālos saglabājušos krāsojuma toņus un spriestu par turpmāko baznīcas interjera atjaunošanu, bija vajadzīga kādas detaļas pilotrestaurācija. Šim mērķim tika izvēlētas baznīcas kanceles uzejas durvis.

Durvis pēc 1912. gada pārkrāsotas rozā toņos, pielāgojot baznīcas iekārtas Jaņa Rozentāla altārgleznai «Lieldienu rīts». Tas arī palicis, kā pēdējais pārkrāsojums. Oriģināli šīs durvis krāsotas zilganos toņos. Kokgriezumu autors nav zināms. Durvis veidotas baroka stilā.

Restaurācijas gaitā atjaunots oriģinālo 17. gadsimta durvju izskats, atsedzot zilo eļļas krāsu, to nostiprinot un retušējot, kā arī atjaunojot zudušās kokgriezuma detaļas un konservējot metāla daļas (skat. attēlos – pirms un pēc restaurācijas).

Šo projektu 2018. gada jūlijā un augustā īstenoja polihromā koka restaurators Uldis Skanis. Lielākā daļa (76 %) no izdevumiem segta ar Valsts kultūrkapitāla fonda dotāciju, pārējais — no ziedojumiem baznīcas atjaunošanai.

Alanda Pūliņa,
draudzes projektu koordinatore

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
draudze, kultūra
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com