Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Par mežacūku medīšanu Āfrikas cūku mēra laikā 20.05.2016. plkst. 10.29

Lai Latvijā ierobežotu Latvijā Āfrikas cūku mēri un klasisko cūku mēri, ir grozīti tiesību akti par mežacūku medīšanu. Izmaiņas paredz intensīvas mežacūku medības un vienmērīgu medību slodzi visās platībās, kurās mežacūkas var atrasties.

Noteiktie pienākumi

Valsts meža dienestam — lemt par atbildīgā medību tiesību lietotāja (mednieku kluba) noteikšanu platībās, kurās līdz šim mežacūkas medīt nedrīkstēja, un par pieņemto lēmumu informēt zemes īpašniekus.

Medniekiem — medīt mežacūkas atbilstoši Valsts meža dienesta noteiktajam minimālajam nomedīšanas daudzumam, pirms katrām medībām informējot attiecīgos zemes īpašniekus, vienlaikus ievērojot medību un ieroču aprites prasības.

Zemes īpašniekiem, kuru intereses ir aizskāris VMD lēmums, — neliegt mežacūku medības vai neradīt tām šķēršļus.

Katram lēmumam par medību ierobežojumiem jābūt rūpīgi pārdomātam. Praksē ir pierādījies, ka teritorijās, kurās zemes īpašnieki ievieš vai uztur ierobežojumus, pieaug savvaļas medījamo dzīvnieku blīvums un attiecīgi saasinās konflikts starp savvaļas dzīvnieku un sabiedrības interesēm, piemēram, postījumi un slimību izplatības riski.

Pieņemot jebkuru ar medībām saistītu lēmumu, vienlaikus jāvērtē ne tikai sabiedrības drošība, vadoties pēc medību šaujamieroču vai rīku lietošanas riska, bet arī iespējamie savvaļas medījamo dzīvnieku postījumu riski, apdraudējums ekoloģiskajai stabilitātei un sabiedrības interesēm.

Zemkopības ministrija aicina katru zemes īpašnieku  iecietīgi izturēties pret medniekiem un medībām, jo pret medībām pieņemtie lēmumi un rīcība ietekmē daudz plašākas teritorijas nevis vienu īpašumu. Jāuzsver, ka slimību izplatības ierobežošana un izskaušana ir visas sabiedrības interesēs.

Medniekam, ja vien nav saskaņots ar attiecīgās zemes īpašnieku, nav atļauts pārvietoties ar autotransportu ārpus ceļiem vai dabiskajām brauktuvēm, kurt ugunskurus, cirst kokus, ierīkot atpūtas vietas, barotavas, būvēt medību infrastruktūru un veikt ar medību procesu tieši nesaistītas darbības. Tas nozīmē, ka zemes īpašnieks var liegt darbības, kuras tieši neierobežo medību norisi — nepadara meža cūku medības neiespējamas.

Ja tomēr pēc medībām konstatē kaitējumus īpašumam, piemēram, jaunaudžu bojājumus, izmestus atkritumus, izbradātas vai izbraukātas mežam piegulošas lauksaimniecības zemes, īpašnieks var vērsties ar iesniegumu Valsts policijā, Valsts meža dienestā, kā arī informēt attiecīgā novada Medību koordinācijas komisiju un pieprasīt atlīdzināt zaudējumus civiltiesiskā kārtā.

Medību biodrošība paredz, ka aizliegts atstāt mežā medījumu blakusproduktus — dzīvnieka iekšējos orgānus, ādu u.c. Tie jāsadedzina, jāaprok vai jāievieto speciāli tam paredzētos konteineros. Pēc patlaban spēkā esošās vienošanās starp Pārtikas un veterināro dienestu un Latvijas Pašvaldību savienību, par mežacūku līķu savākšanu cūku mēra skartajās un riska zonās gādā pašvaldība. Mežacūku līķus atļauts aprakt mežā uz vietas, vai, ja tas nav iespējams, tad līķus savāc un nogādā uz tuvāko savākšanas punktu, kur ievieto konteineros, lai nogādātu uz blakusproduktu pārstrādes uzņēmumu.

Dagnija Muceniece

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
medības
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com