Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Ko darīt ar savvaļas dzīvniekiem bezpalīdzīgā stāvoklī? 13.08.2015. plkst. 16.41

Pirms pāris nedēļām Kolkas pusē kādā saimniecībā atrada novārgušu lūsēnu, ko vēlāk nogādāja Rīgas Zooloģiskajā dārzā. Kā rīkoties šādos vai līdzīgos gadījumos?

Skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta pārstāvis Jēkabs Dzenis:

«Dzīvnieku aizsardzības likuma 7. pants nosaka, ka slimiem un ievainotiem dzīvniekiem ir jāpalīdz. Tomēr, lai ievērotu šī un citu likumu prasības, ir jānovērtē katra gadījuma apstākļi.

Piemēram, vairākumā gadījumu šķietami bezpalīdzīgi putnu mazuļi patiesībā ir vecāku aprūpēti. Cilvēka iejaukšanās, pārtraucot mazuļu un vecāku saikni, tikai palielina stresu un izjauc dabisko barošanu. Tādēļ putns vairs nespēj patstāvīgi dzīvot savvaļā un aiziet bojā. Tāpat dabiskos apstākļos bezpalīdzīgā stāvoklī nonācis dzīvnieks reizēm ļauj izdzīvot kādam citam savvaļas dzīvniekam.

Tomēr, ja savvaļas dzīvnieks nonācis bezpalīdzīgā stāvoklī cilvēka vainas dēļ, dzīvniekam ir jāpalīdz. Vispirms ir jāsazinās pašvaldību, kam pēc Dzīvnieku aizsardzības likuma 39. panta ir jānodrošina bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušo savvaļas dzīvnieku izmitināšana un aprūpe, izveidojot dzīvnieku patversmes vai slēdzot līgumus ar fiziskām vai juridiskām personām par šo pakalpojumu sniegšanu.

Bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu savvaļas nemedījamo dzīvnieku nogādāšana uz dzīvnieku patversmi, pie veterinārārsta vai uz reģistrētu zooloģisko dārzu ir izņēmuma gadījums, kad dzīvnieka ieguvei nevajag saņemt nemedījamo sugu indivīdu ieguves atļauju.

Bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu plēsīgo putnu, piemēram, vanagu, pūču, ērgļu, kā arī melno stārķu un medņu atrašanas gadījumā jāsazinās ar Latvijā pirmās savvaļas putnu rehabilitācijas stacijas izveidotāju Uģi Bergmani, zvanot pa tālruni 29485851.

Savukārt pārējo nemedījamo sugu savainotos dzīvniekus pēc iespējas uzņem reģistrētie zooloģiskie dārzi.»

 


Neskaidrību gadījumā, lai izlemtu, vai palīdzēt nemdījamo sugu dzīvniekiem, aicinām sazināties ar Dabas aizsardzības pārvaldi, savukārt medījamo dzīvnieku sugu gadījumā — ar Valsts meža dienestu.

 

Inese Pabērza,
Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
daba
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com